Z Británie sa šíri nákaza, ľudia na východe sú v ohrození
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
HUMENNÉ / Na Zemplíne sa šíri vírus zo zahraničia. Epidemológovia tu v posledných dňoch zaznamenali výrazný nárast nakazených mumpsom. Nejedná sa ale o ten, proti ktorému nás chráni očkovanie.
Prudký nárast nakazených
V okrese Humenné rapídne stúpa počet infikovaných nebezpečným vírusom. Zatiaľ sa hovorí o zhruba stovke nakazených, ale chorých môže pribúdať. Mumps sa totiž šíri vzdušnou cestou a na Zemplíne si s ním nevedia rady už pár mesiacov. VIAC TU.
Epidemológovia zistili, že nákazu si ľudia na východ Slovenska pravdepodobne priniesli sami zo zahraničia - hlavne z Anglicka a Nemecka, kam mnohí cestujú za prácou. "Tento genotyp bol zodpovedný napríklad aj za výskyt mumpsu v Českej republike, v Holandsku, vo Veľkej Británii, v Škótsku, v Macedónsku a taktiež v Nemecku," vyjadrila sa k problematike epidemologička z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Michalovciach Janka Stašková.
Chránený nie je nik
Ľudia na Zemplíne by sa mali mať na pozore. Hoci ste proti mumpsu boli zaočkovaní, nakaziť sa môžete aj tak. V našej očkovacej látke sa totiž nachádza iný genotyp mumpsu, než aký sa k nám dostal zo zahraničia. "Tento typ mumpsu, ktorý sa teraz potvrdil, je spôsobený vírusom parotitídy. Ide o typ G, ktorý v našich očkovacích látkach nebol zahrnutý," vysvetlila infektologička Emília Tkáčová z Nemocnice A. Leňa v Humennom.
Mumps je akútne infekčné ochorenie sprevádzané teplotou, zdurením príslušnej žľazy a iných slinných žliaz, uvádza portál ockovanieinfo.sk.
Najskôr sa prejavuje ako akútne ochorenie horných dýchacích ciest a následne prechádza do zápalu príušnice.
Povinné očkovanie proti mumpsu je u nás od roku 1987. Zaujímavé je, že medzi nakazenými sú najčastejšie ľudia do 30 rokov. Starších nákaza obchádza. "Táto generácia nebola očkovaná a spravidla spontánne prekonala mumps," objasnila Tkáčová. "Pacient, ktorý prekonal mumps, zrejme má vyššiu hladinu protilátok," dodala.
Dôležité očkovanie
Hoci hovoríme o povinnom očkovaní, nájdu sa aj takí rodičia, ktorí svoje dieťa zaočkovať nechcú, a to napriek tomu, že u chlapcov môže mumps spôsobiť sterilitu. A to nie je všetko. "V prípade, ak rodič stále trvá na odmietnutí očkovania, môže mu byť udelená pokuta v zmysle zákona," vystríha hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Lenka Skalická.
Neočkovanie môže teda rodičov vyjsť poriadne draho. Napríklad v okrese Humenné za to môžu zaplatiť až 330 eur. Sú však aj krajiny, kde je očkovanie proti mumpsu dobrovoľné. "V krajinách ako Macedónsko, Škótsko, Nemecko a Anglicko je odporúčané očkovanie proti mumpsu," objasnila Lenka Skalická z Úradu verejného zdravotníctva.
Veľmi jednoduchý prenos
Za to, že počet nakazených stúpa, zrejme najviac môže nedisciplinovanosť pacientov Prenos nákazy sa totiž uskutočňuje kontaminovaným vzduchom pri priamom styku, ale aj nepriamo kontaminovanými predmetmi. Dobrá rada preto znie: ak vám chorobu diagnostikujú, z ambulancie choďte najkratšou cestou rovno domov a na zastávku v reštaurácii či v supermarkete zabudnite.
"Keďže je to vzdušná nákaza, šíri sa vzdušnou cestou, je to otvorený vektor na prenos nákazy," zdôrazňuje infektologička Tkáčová. "Potrebný je kľud na lôžku a šetriaca strava, ktorá by nedráždila podžalúdočnú žľazu a hojne tekutín," dodala.