Zatiahnuté
-2°
Bratislava
Vincent
21.1.2025
Lekári radia. Nesprchujte sa často, nie je to zdravé
Zdielať na

Lekári radia. Nesprchujte sa často, nie je to zdravé

BRATISLAVA / Sprchovať sa vieme určite všetci. Stačí sa predsa postaviť sa pod sprchu, namydliť sa, umyť a potom sa osušiť ... Aj sprcha, mydlo a sušenie sa, má svoje pravidlá. Viac peny neznamená viac čistoty a drhnutím sa dosucha naša pokožka trpí.

Ochranná funkcia pokožky

Bod číslo jeden - nedokážete sa prestať sprchovať. Áno, teplá sprcha je civilizačný výdobytok, ktorý nám prináša okrem očisty aj pôžitok, no všetkého veľa škodí. Nezabúdajme ani na to, že voda je hodnotná.

"Dnes už naozaj na trhu existuje kopu šetriacich hlavíc sprchových," povedala ekoporadkyňa Eva Ďurišová. Navyše aj bez peny si dlhým sprchovaním narúšame ochrannú funkciu pokožky.

Veľa peny neznamená viac čistoty

"Nemalo by to byť častejšie ako raz denne a to už málokto dnes vydrží. Hlavne ženy 2-3krát denne sa sprchujú, používajú na to často žiaľbohu, tekuté kúpeľové peny a mydlá, ktoré sa naväzujú na pokožku a zostanú tam ulpievať," hovorí dermatovenerológ Ján Haid.

Aj pri výbere toho, čo na nás v sprche pení, by sme mali byť opatrní. Veľa peny neznamená viac čistoty. "By sme určite mali vynechať bežné sprchové gély, ktoré obsahujú množstvo látok ako napríklad sodium laurel sulfát, hliník, parabény, PEGderiváry, ktoré už dnes sa vie, že sú problematické," dodáva Ďurišová.

Pozor na papilómavírusy

Používanie uteráku by tiež nemalo pripomínať súboj s chobotnicou - nedrhnite, najmä pokiaľ máte citlivú pokožku či napríklad ekzém. Je tu ešte ďalší problém.

"Nám sa na telo dostanú postupne humánne papilómavírusy, ktoré robia také drobné výrastky. Chytí niekto uterák, a potom tak dobre si vydrhne chrbát, tak pritom mechanicky poroznáša tieto drobné bradavičky a výrastky a môže ich mať podstatne viac po takom drhnutí," povedal Haid.

Staňte sa fanúšikom spravodajstva TV JOJ na sociálnej sieti FACEBOOK

ISIFA

Súvisiace články

Najčítanejšie správy