Viete, čo pijete? Pozrite sa, ako dopadlo testovanie vody
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Bez vody sa nedá žiť, bez vody by nebol život na Zemi. A práve preto má testovanie vody ľudí upozorniť na význam a nenahraditeľnosť tohto cenného prírodného živlu.
Nebezpečenstvo pre organizmus
Bezplatné testovanie vody odštartovalo v priestoroch Bratislavskej vodárenskej spoločnosti (BVS). Záujem bol enormný. "Priniesol som vodu na testovanie prvýkrát, abu som vedel, aké má zloženie, či je pitná," povedal jeden z opýtaných. "Mám vlastnú studňu, bez nej by som neprežil," skonštatoval ďalší. Životné prostredie sa v súčasnosti likviduje, ľudia chcú mať istotu, že nepijú škodlivú vodu.
Vedúci oddelenia BVS Ladislav Špaček vysvetlil, že "pre dospelého človeka je 50 mg na liter. Pre kojencov a malé deti je norma znížená na 10 mg." Mať vlastný zdroj vody je finančne výhodné. Podceniť hodnotu tvrdosti či obsah dusičnanov vo vode je pre organizmus veľmi nebezpečné, predovšetkým u tých najmenších.
Dva ukazovatele rozboru
"Mechanizmus u dieťaťa môže byť taký, že začne mať problémy s dýchaním, čo v malom organizme spôsobí nedostatok prísunu kyslíka do mozgu, dieťa zmodrie," dodal Špaček. "Rozbor sa robí na dva ukazovatele - prvým ukazovateľom sú dusičnany vo vode a druhým je samotná tvrdosť vody," objasnil hovorca BVS Zenon Mikle.
Tento rok ponúka BVS testovanie vody od pondelka 24. marca do stredy 26. marca v čase od 8.00 do 16.00 hodiny.