Prezident milionár: Osudy ľudí majú väčšiu hodnotu ako peniaze
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Vlastnil firmy na splátkový predaj. V stave, keď už nemusel vôbec zarábať a mohol začať míňať, využil svoj podnikateľský talent a začal sa naplno venovať charite. Pozrite si recept na úspech muža, ktorý to dotiahol až do prezidentského paláca. Rozhovor poskytol Andrej Kiska ešte ako podnikateľ v relácii Exklusiv v roku 2010.
Matrace, šváby...
Andrej Kiska po skončení Vysokej školy elektrotechnickej naivne uvažoval o Západe a jeho vymoženostiach. Jeho voľba padla na Spojené štáty. Za veľkú mláku odišiel sám, chcel pripraviť pôdu pre celú rodinu. "Žil som v malej izbietke s ďalšími tromi chlapmi, spal som na matraci. Jediným miestom, kde neboli šváby, bola chladnička," opisuje ťažké začiatky v zahraničí.
Hoci je vyštudovaným inžinierom, prácu v odbore nedostal. "Čistil som dlážky, pracoval na benzínke a u jedného ruského emigranta. Zarábal som 4 doláre na hodinu bez jediného dňa voľna. Odchádzalo mi zdravie i celé telo." Pri živote ho držal pocit zodpovednosti, ktorú mal voči rodine.
Prišiel o všetko
Neskôr dostal prácu inžiniera. V tom čase sa však rozhodol Ameriku opustiť. Pre odchodom na Slovensko dostal ponuku robiť pobočku firme, ktorá obchodovala s komoditami. Vložil do nej skoro všetky zarobené peniaze a vrátil sa domov. Po následnom bankrote spoločnosti prišiel o všetky peniaze.
Hľadal si vhodnú kanceláriu pre nový biznis. Spoločne s bratom a bratrancom natrafil na svoj prvý poriadny zisk. Kiskovci sa stali majiteľmi budovy na úver. "Hore boli kancelárske priestory a dole sme mali zlatnícku predajňu. Stal som sa spolumajiteľom obchodu so zlatými šperkami. V živote som toľko peňazí nevidel," rozpráva o tržbe hneď v prvý deň.
Triangel vs. Quatro
Andrej Kiska spustil koncom roka 1996 splátkový systém cez katalóg Triangel. "Mali sme veľký sen. Chceli sme dosiahnuť 1 000 zmlúv za mesiac = tisíc predaných výrobkov. Prvý mesiac ich bolo 52." Ani ďalšie mesiace to nebolo o nič lepšie a tak svoj produkt vylepšoval. Základ myšlienky bol dobrý, katalóg začali meniť a postupne upravovať. Dostavili sa výsledky v podobe 27 000 zmlúv.
Splátkový biznis sa rozbehol, Kiska sa so svojimi spoločníkmi chcel posunúť o level vyššie. Tí istí majitelia voči vlastnému splátkovému systému Triangel vytvorili konkurenciu v predajniach Quatro. Klient ich vnímal ako konkurenčné firmy. "Brat riadil Quatro, ja som riadil Triangel. Dohodli sme si stratégiu. Na záver sme boli takou malou bankou," vysvetľuje Kiska.
Rodinám do posledného centu
Po ich predaji v roku 2005 sa rozhodol svoje manažérske schopnosti a časť peňazí získaných z predaja venovať na charitatívnu činnosť. Založil charitu s názvom Dobrý anjel. Ide o systém, v ktorom ľudia prosia darcov, aby pravidelne prispievali istou finančnou čiastkou.
"Peniaze sú prijaté do systému a tie sú do posledné centu poslané rodine s deťmi, ktoré sú ťažko choré. Na jednu rodinu sa snažíme nájsť niekoľko stovák darcov," opisuje Kiska fungovanie charity.
Utrpenie silnejšie ako peniaze
Jedinou tragédiou nie je podľa jeho slov len ochorenie dieťaťa, ktoré častokrát aj zomrie. Rodinu počas liečby postihnú obrovské finančné problémy a je len málo takých, ktorí si môžu nákladnú terapiu dovoliť.
Systém mal v čase rozhovoru dvoch zamestnancov. Andrej Kiska do neho vložil milión eur z vlastných peňazí, z ktorých sa vykryla réžia spoločnosti. V súčasnosti je do programu zapojených 70-tisíc anjelov prispievateľov. "Stretávam sa s ľuďmi, ktorí trpia. Vkladá to do vás inú motiváciu. Je to podstatne silnejšie ako peniaze," dodáva na záver rozhovoru.
Vzdá sa platu
Andrej Kiska sa narodil a väčšinu svojho života prežil vo svojom rodnom meste Poprad. To, čo prezradili na prezidenta susedia pod Tatrami, si prečítajte TU.
Novozvolený slovenský prezident sa vzdá svojho prezidentského platu v prospech ľudí v núdzi. Sľub, ktorý dal ešte počas kampane, podľa neho platí. O Kiskových prvých plánoch v úrade si prečítajte TU.
SITA