Ján Pavol II. miloval Slovensko a Vysoké Tatry, tu je dôkaz
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
VYSOKÉ TATRY/VATIKÁN / Pápež Ján Pavol II. mal vrúcny vzťah k Slovensku a ešte vrúcnejší k Vysokým Tatrám. Ako mladý ich pochodil a preliezol krížom krážom. Ľudia na oboch stranách hôr ho považovali za svojho, za Tatranca-Taternika. V roku 1995 navštívil Sliezsky dom a len zopár ľudí malo tú česť stretnúť sa s ním osobne ...
Veľká udalosť pre katolícku cirkev
Najbližšiu nedeľu zažije katolícka cirkev jednu z najväčších udalostí za poslednú dobu, kedy pápež František na Námestí Sv. Petra za prítomností miliónov pútnikov z celého sveta vyhlási za svätých svojich dvoch predchodcov Jána Pavla II. a Jána XXIII. V panteóne kresťanských svätých tak pribudnú dve veľké osobnosti, ktoré cirkev reprezentovali v 20. storočí a pomohli vytvoriť jej modernú tvár.
Karol Wojtyla, prvý netaliansky pápež na svätom stolci po viac než štyroch storočiach, viedol ako rodák z východoeurópskej krajiny cirkev dobe, kedy sa koncom 80. rokov rúcali totalitné režimy v Európe. Počas svojho neobyčajne dlhého pontifikátu, ktorý trval 26 rokov a päť mesiacov získal obrovskú popularitu. O jeho svätorečení sa začalo hovoriť hneď po jeho smrti v roku 2005.
Zložitým procesom svätorečenia prešiel Ján Pavol II za rekordne krátku dobu, za 9 rokov. Za blahoslaveného bol pritom vyhlásený už v roku 2011.
Ján Pavol II. miloval Slovensko a navštívil Tatry, pozrite si reportáž:
Kľúčová postava pre novodobé dejiny
Oproti Jánovi Pavlovi II. je Ján XXIII. vlastným menom Angelo Giuseppe Roncalli na verejnosti menej známy. Pre novodobé dejiny katolíckej cirkvi je však kľúčovou postavou. Práve on totiž rozhodol o usporiadaní druhého vatikánskeho koncilu, ktorý cirkev modernizoval a vniesol do jeho štruktúr čerstvý vietor.
Zhromaždenie, ktoré trvalo tri roky a skončilo v roku 1965 rozhodlo napríklad o tom, že v liturgii nahradí latinu národný jazyk, cirkev sa otvorí neveriacim a naviaže dialóg s inými vyznaniami.
O význame Jána XXIII., ktorý zomrel ešte pred skončením koncilu v roku 1963 vypovedá fakt, že sa pápež František rozhodol proces jeho svätorečenia urýchliť. Príslušnej kongregácii nariadil, že nie je potrebné trvať na preukázaní druhého zázraku, ktorý je obvykle potrebný.
Ján Pavol II. a Ján XXIII. sa svätými stanú v jeden deň za prítomností svojich dvoch nasledovníkov. Okrem úradujúceho pontifika Františka sa totiž ceremónie s veľkou pravdepodobnosťou zúčastní aj emeritný pápež Benedikt, ktorý sa svojho úradu vzdal minulý rok.
Rím sa pripravuje mesiace
Rím sa na svätorečenie pripravuje už niekoľko mesiacov. Táto udalosť má pritiahnuť do Vatikánu státisíce pútnikov. Odhady sa rôznia ale aj tí "najtriezvejší" sa domnievajú, že osobne sa bude chcieť zúčastniť kanonizácie niekoľko miliónov veriacich. Okrem toho do Talianska zamieri aj množstvo politikov. Účasť potvrdilo dvadsať prezidentov a ďalších dvadsať premiérov.
Vedenie katolíckej cirkvi, najmä František sám, pritom trvajú na tom, aby sa všetko odohralo čo možno najskromnejšie. Poučením bolo v tomto smere blahorečenie Jána Pavla II. pred tromi rokmi. Organizácia tohto podujatia vtedy stále niekoľko miliónov eur. A niekoľkonásobne prekročila vopred stanovený rozpočet.
Na bezpečnosti nešetria
Tentokrát sa žiadne masové akcie neuskutočnia. Pre pútnikov však bude v noci pred svätorečením otvorených 11 rímskych kostolov. Šetriť sa však nebude na zaistení bezpečnosti, ktorú bude mať na starosti talianska metropola. Počíta sa s nasadením niekoľko tisíc policajtov. Pomáhať majú aj príslušníci armády a civilnej ochrany.
Vatikán vopred avizoval, že zážitok zo svätorečenia chce sprostredkovať čo najväčšiemu počtu ľudí. Ceremóniu bude naživo vysielať miestna televízia. Všetky novinky budú okamžite dostupné aj na sociálnych sieťach Facebook,Twitter či Youtube.