Súkromné školy bojujú s ministerstvom! Nechcú menej peňazí
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Súkromným školám hrozí buď zánik, alebo veľké finančné komplikácie. Minister školstva im plánuje dať zhruba o tretinu menej peňazí ako doteraz. Toto ale nie je jediná zmena, ktorá sa na tieto školy chystá. Aj preto "súkromníci" spájajú sily, aby sa spoločne postavili proti ministrovým plánom.
Finančné problémy
Viaceré školy sa obávajú finančných problémov, keďže ministerstvo školstva im chce dať až o jednu tretinu menej peňazí. Obávajú sa hlavne, že po znížení prostriedkov budú musieť diery v rozpočte škôl zaplátať práve rodičia.
"Pre nás by to bolo veľmi ťažké, možno aj likvidačné. Od rodičov však ďalšie peniaze požadovať nemôžeme, nedokážu zaplatiť viac, ako už platia," priznáva možné problémy zriaďovateľka základnej školy a súkromnej pedagogickej a sociálnej akadémie Eva Gajdošová.
Príjmy zo školného
Podľa ministerstva školstva je na znižovanie príspevku dôvod, keďže súkromné školy majú na rozdiel od verejných škôl priestor na získavanie príjmov zo školného. "Súkromné školstvo je doplnkový zdroj vzdelávania," upresňuje hovorca Ministerstva školstva Michal Kaliňák.
"Považujeme za diskriminačné financovanie štátnych škôl voči neštátnym školám," konštatuje Pavel Sadloň z Asociácie riaditeľov štátnych gymnázií.
V súčasnosti je zákon v prípravnom štádiu. Na stôl vládnym stranám by sa mal dostať v júni. Avšak zástupcom škôl stále chýbajú jeho detaily. "Nové financovanie vzniká úplne v utajení," dodáva Saskia Repčíková z Asociácie súkromných škôl a školských zariadení Slovenskej republiky.
Opatrenia na žiakov
Pritom nejde o jedinú zmenu. Od začiatku minulého roka platí, že každý budúci stredoškolák, ktorého štúdium sa skončí maturitnou skúškou, si musí prejsť prijímacími pohovormi. Prihliada sa však aj na priemer známok.
Preto platí, že žiak, ktorý sa učí priemerne, sa na gymnázium dostať nemusí. Minister preto navrhuje aj to, aby na 5-ročné bilingválne gymnázia mohli ísť len žiaci z deviateho ročníka. V súčasnosti pritom platí, že jazykové gymnáziá môžu prijímať už ôsmakov. "To v praxi znamená, že mu neumožníme aby absolvoval 9 ročnú školskú dochádzku," dodáva hovorca.
"Opäť ide o veľmi nesystémové opatrenie," konštatuje Repčíková. Ideálne by pre obe strany bolo rokovanie za okrúhlym stolom. "Toto chce verejnú diskusiu, aby sa našlo optimálne riešenie," dodáva Vladimír Crmoman zo Slovenskej komory učiteľov.
Zo sokov spojenci
Práve kvôli zmenám, ktoré už ministerstvo zaviedlo a naďalej v nich plánuje pokračovať, sa školy, ktoré doteraz medzi sebou viedli konkurenčný boj, paradoxne spojili. Spoločnými silami chcú bojovať proti navrhovanému zákonu.
Spustili už preto informačnú kampaň a tiež petíciu, ktorou si dávajú za cieľ vypustiť z návrhu zákona opatrenie o súkromných školách.