Atraktívne odbory nezaručujú automaticky zamestnanie
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Ďalší obrovský paradox slovenského školstva je na svete. Počuli ste už o odbore Manažér výroby a kontroly v automobilovom priemysle? Mnohí si poveida, že dobrá voľba, však kvalifikovaných pracovníkov v slovenských automobilkách nikdy nie je dosť. Lenže čísla z úradov práve hovoria čosi iné. Takmer nikto zo študentov si vo svojom odbore zamestnanie nenašiel.
Lákavé odbory
Na školách vznikli odbory Manažér výroby a kontroly v automobilovom priemysle. "Školy s takými to odbormi však prichádzajú, lebo to vnímajú marketingovo," uviedol hovorca Ministerstva školstva Slovenskej republiky Michal Kaliňák. Takýto odbor vlastne vznikol ako falošný.
Zariadili sa však podľa toho, čo chceli ľudia počuť," tvrdí Jaroslav Holeček zo Zväzu automobilového priemyslu Slovenskej republiky.
Marketingový ťah
Paradoxom však je, že odbor, ktorý ministerstvo školstva dnes vníma ako marketingový ťah, pritom v minulosti samé navrhlo. "Bol to projekt ministerstva školstva, ktorý postupne končí. My už nových žiakov priberať nebudeme," dodáva Holeček.
Odbory, ktoré reálne vychovávajú budúcich zamestnancov pre automobilový priemysel neznejú až tak optimisticky. Konkrétne ide o profesie ako strojár, mechanik, alebo elektrotechnik.
"Automobilový priemysel nie je založený iba na slove automobilový. Máme tu viac ako 300 subdodávateľov do automobilového priemyslu," upresňuje Holeček.
Chýbajú pracovníci
Na Slovensku máme tri automobilky, ale máme viac ako 300 subdodávateľov do automobilového priemyslu. Chýbajú však obrábači kovov, nástrojári, mechanici, ako aj operátori číslicovo riadených strojov.
"Potrebujeme mechanikov, nastavovačov strojov a zariadení, potrebujeme odbory, ktoré súvisia s výrobou plastu. Dnes sa prakticky vôbec nevyučujú," konštatuje Holeček.
Zodpovednejší prístup
Slovenské školstvo nemá problém v počte žiakov a študentov, ale v odboroch, ktoré sa na školách vyučujú.
Do budúcnosti plánuje rezort postupovať profesionálnejšie. Nové štúdijné odbory a odporúčané odbory pre študentov zostavujú v úzkej spolupráci so zamestnávateľmi.
"My sme začali spoluprácu, oslovili sme zamestnávateľov, aby označili čo a ako a zostavili sme zoznam podporovaných odborov," dodáva hovorca ministerstva školstva.
Obsah štúdia
Hoci sa spolupráca začala pred dvoma rokmi, prvé reálne výsledky uvidíme až o štyri roky. Zatiaľ je pre žiakov a rodičov dobré, nenechať sa nachytať na honosný názov odboru.
Dokonca aj personalisti odporúčajú si školy a odbory najskôr poriadne naštudovať a zamyslieť sa, čo do budúcnosti ponúkajú. "Odporúčame zohľadňovať aj to, čo je konkrétne obsahom štúdia počas jednotlivých rokov a tiež do akej miery daná škola spolupracuje so zamestnávateľom," upresňuje personalistka Klára Javorská.