10 rokov v EÚ. 66 % Slovákov sa cíti proeurópsky
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Bude to už desať rokov, v dobrom aj zlom. Tak ako v manželstve, aj svadba Slovenska s Európskou úniou pred desiatimi rokmi má svoje pozitíva i negatíva.
Bez dokladov, bez zmenární
Desať rokov môžeme chodiť po únii hore dole bez toho, aby sme museli vytiahnuť z vrecka nejaký doklad a vo väčšine štátov nemusíme vďaka euru hľadať zmenárne. 66 percent z nás sa cíti proeurópsky.
"Slováci si cenia najmä možnosť voľne cestovať a takisto si väčšina Slovákov cení, že platíme jednotnou menou," uviedla hovorkyňa Zastúpenia Európskej komisie Ingrid Ludviková.
Zisk vďaka eurofondom
Slovensko získalo veľa vďaka eurofondom. Napriek tomu, že sa u nás spájajú s korupciou a sme v ich čerpaní šmatlaví, pokrývajú takmer 80 percent verejných investícií.
Od roku 2004 sa vďaka nim postavilo vyše 100 kilometrov diaľnic a ďalších 112 je vo výstavbe. Ale aj iné. "Bolo zmodernizovaných viac ako 1 000 škôl, viac ako 50 nemocníc alebo vyše 200 sociálnych zariadení," hovorí Ludviková.
Nič nie je dokonalé
Únia podporila aj výstavbu priemyselných parkov, či pomohla malým a stredným podnikom. No a z eurofondov sa vytvorilo 130 tisíc pracovných miest. Brusel pomohol aj pri prírodných katastrofách alebo mladým cestovať a študovať v zahraničí.
Nič ale nie je dokonalé a v mnohom majú euroskeptici pravdu. "Jednoznačná kritika je na zdĺhavosť prijímania legislatív v Európskom parlamente," uviedla europoslankyňa Monika Smolková (Progresívna aliancia demokratov a socialistov).
"Ľudia majú pravdu, že my by sme mali hodnotiť komisárov, nie podľa toho koľko smerníc vymyslia, ale koľko ich zrušia," tvrdí Eduard Kukan z Európskej ľudovej strany.
Napriek tomu, že spolužitie nie je vždy optimálne a má aj svoje búrkové obdobia, väčšina sa zhodne, že Slovensko úniou najmä získalo a nie naopak.