Odmeny pre odvážnych! OĽaNO chce bojovať proti korupcii
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: ISIFA
BRATISLAVA / Obyčajní zákon o ochrane oznamovateľov korupcie predkladali do parlamentu minulý rok v júni, no neuspeli s ním. Druhý pokus urobilo aj KDH a skúsil to aj nezaradený poslanec Daniel Lipšic.
Návrh zákona
Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) chcú chrániť, podporovať a odmeňovať oznamovateľov korupcie. Vyplýva to z návrhu zákona o podpore, ochrane a odmene bojovníkov s korupciou, ktorý do parlamentu opätovne predložil poslanecký klub obyčajných ľudí.
Cieľom zákona je chrániť oznamovateľov korupcie pred diskrimináciou, postihom v pracovnoprávnych a štátnozamestnaneckých vzťahoch. Oznamovateľov korupcie chce OĽaNO podporiť aj udelením štátneho vyznamenania.
Odmena pre odvážnych
Navrhujú tiež možnosť udelenia odmeny, a to buď do výšky päťnásobku minimálnej mzdy, alebo udelenia odmeny podielovej, teda ak sa vráti stratený majetok, oznamovateľ korupcie by dostal odmenu vo výške 30 percent uchráneného majetku štátu.
Oznamovateľ korupcie by v prípade návrhu mal napríklad nárok na ochranu a zmenu identity, prípadne aj ochranu rodiny. V prípade, že by na korupciu upozornil zamestnanec, inšpektorát práce by vyhlásil oznamovateľa za chránenú osobu, pričom firma by sa stala monitorovanou.
500 miliónov eur
V korupčných kanáloch Slovenska sa podľa OĽaNO stratí až 500 mil. eur. Za tieto peniaze by sa podľa poslanca OĽaNO Jána Mičovského dalo postaviť 10 nemocníc, vytvoriť 100 tisíc pracovných miest, prípadne zvýšiť platy učiteľom o 600 eur mesačne.
Obyčajní zákon predkladali do parlamentu minulý rok v júni, neuspeli s ním. O ochranu oznamovateľov korupcie sa neúspešne snažilo aj KDH a aj nezaradený poslanec Daniel Lipšic. Vládny Smer-SD doteraz všetky návrhy zamietol s tým, že pripravuje vlastný zákon.
Bez právnej normy
Hoci minister vnútra Robert Kaliňák v auguste 2013 konštatoval, že zákon na ochranu oznamovateľov korupcie už finalizujú, právnu normu doteraz vláda neprerokovala. Kaliňák však pred druhým kolom prezidentských volieb predstavil podobu nového zákona a predložil ho do pripomienkového konania.
OĽaNO v lete 2013 odštartovalo projekt Spájame statočných, v rámci ktorého oceňujú bojovníkov proti korupcii. Zatiaľ ocenili učiteľa Otta Žarnaya, kontrolórku Ľubicu Lapinovú, novinárku Vandu Tuchyňovú a lekárku Zuzanu Pechočiakovú. Projekt je podľa Jána Mičovského reakciou na rastúci počet prípadov odvážnych jednotlivcov, ktorí sa nebáli postaviť nespravodlivosti, no namiesto odmeny sa dočkali trestu a perzekúcie od autorít.