Fico prehovoril, o výmene ministrov však naďalej mlčí
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Takmer päť týždňov po prezidentských voľbách v stredu premiér po prvý krát predstúpil pred novinárov. Nie však na Úrade vlády. Ale na straníckej pôde. A napriek tomu, že jeho ministri mu už odpovedali na jeho list, ako za dva roky pracovali. Ani teraz nie je jasné, či niektorých ministrov nečaká výmena.
Dlhá odmlka
Kým za prezidentskými voľbami zatiaľ nepadla posledná bodka, v SMERe v stredu vo veľkom štartovali kampaň pre eurovoľby.
A hoci Roberta Fica zdrvujúco porazil nováčik Andrej Kiska, na vyvodzovanie dôsledkov, či dávanie bodky vraj nie je dôvod.
Toto bolo nadlho posledné vyjadrenie Roberta Fica. Objavil sa jedine v diskusii k Ukrajine a pred novinárov sa postavil len ako doprovod prezidenta.
Alebo na medzinárodnom rokovaní vlád v Skalici. Dôvodom jeho mlčania vraj nebola porážka, ktorú utrpel, ale zdravotné problémy.
Zmeny vo vláde
Reči o možnej rekonštrukcii vlády, či výmene ministrov, ale podporovali i šuškandy zo samotného Smeru.
Premiér si od svojich ministrov vyžiadal zhodnotenie 23 ročnej práce. A dnes čakáme na výsledok. "Rozprávame sa o všeličom a budeme v tom pokračovať," povedal minister obrany Martin Glváč.
"Nevidím dôvod na rekonštrukciu, ale vždy je možná," doplnil minister dopravy Ján Počiatek.
"Všetko, čo bude treba povedať, bude povedané v krátkom čase," zakončil Fico. Jedinou obeťou prezidentského debaklu tak nateraz dobrovoľne zostáva Marek Maďarič.
Vzácna návšteva
Robert Fico mal v stredu aj iné povinnosti. Venoval sa predsedovi Európskej rady Hermanovi Van Rompuyovi, ktorý je na návšteve Slovenska.
Ten poďakoval Slovensku za to, že sa mu podarilo zabezpečiť reverzný tok plynu na Ukrajinu.
"Chcem poďakovať Robertovi Ficovi, že zohral dôležitú úlohu pri tom, aby sa dohodlo východisko z tejto krízy," uviedol Van Rompuy po rokovaní s predsedom vlády.
Spoločnosti Eustream a ukrajinský Ukrtransgaz totiž v pondelok podpísali memorandum o porozumení o možnom riešení prepravy plynu v smere zo Slovenska na Ukrajinu.
V prípade neúspechu tohto riešenia by EÚ podľa jej prezidenta musela zvýšiť svoj tlak na Ruskú federáciu. "EÚ ostane partnerom voči Ukrajine, aby tá mohla realizovať svoje potrebné reformy v prospech ľudu," dodal.
Robert Fico zasa Van Rompuyovi poďakoval za jeho spoluprácu a podporu Slovensku. "Jeho prítomnosť na dnešných oslavách desiateho výročia dáva váhu tejto udalosti," vyhlásil premiér.
Prospešné členstvo
Fico vyslovil presvedčenie, že tak ako prvých desať rokov v EÚ bolo pre Slovensko úspešných, aj v roku 2024 budeme môcť konštatovať, že naše členstvo bolo prospešné pre obidve strany.
Obaja predstavitelia sa rozprávali aj o blížiacich sa voľbách do Európskeho parlamentu. Podľa predsedu Európskej rady sa mnohí obávajú nárastu populistických a euroskeptických strán.
"Najefektívnejším liekom voči takémuto strachu je prichádzať s konkrétnymi výsledkami," dodal. Van Rompuy ocenil, že na Slovensku sú všetky relevantné politické strany jednotné v otázkach EÚ.
"Je to vzácne vidieť takúto vysokú mieru konsenzu. Chcem za toto poďakovať aj Robertovi Ficovi, že podľa mňa urobil obrovský kus práce v tomto smere," ukončil.