Skoro jasno
Bratislava
Klement
23.11.2024
Podporu Hedvige prišlo vyjadriť asi 500 ľudí, nechýbali známe osobnosti
Zdielať na

Podporu Hedvige prišlo vyjadriť asi 500 ľudí, nechýbali známe osobnosti

BRATISLAVA / Podporu Hedvige Malinovej Žákovej prišlo v stredu pred ministerstvo spravodlivosti vyjadriť približne 500 ľudí. Pekné počasie prilákalo na zhromaždenie s názvom "Dnes Hedviga, zajtra ty?" množstvo ľudí slovenskej i maďarskej národnosti. Nechýbali známe osobnosti.

Herečka aj novinári

Pred dav sa postavilo viacero ľudí, ktorí mali spoločné to, že Hedvigu podporili a vyjadrili jej sympatie.

S prejavom nechýbala herečka Zita Furková, Zuzana Wienk z Aliancie Fair-play, novinár Eugen Korda či investigatívna novinárka a autorka knihy o Hedvige Marie Vrabcová.

Podujatie sa začalo na bratislavskom Župnom námestí približne o 18:00 a po hodine a pol sa presunulo mestom na Hviezdoslavovo námestie, kde bola práve v tom čase v historickej budove Slovenského národného divadla recepcia pri príležitosti 10. výročia vstupu Slovenska do Európskej únie.

Vyvrcholením demonštrácie bolo krátke predstavenie, ktoré symbolizovalo zabitie slovenskej justície. Podujatie sa zaobišlo bez problémov, po celý čas naň dozerala polícia.

V dave bolo vidieť množstvo transparentov, prevažne však v maďarskom jazyku. Na slovenských bolo vidieť nápisy ako "Maďarskí študenti z Nitry na teba nezabudli" či "Spravodlivosť pre všetkých".

Slovensko pre všetkých

Ako prvý sa ľuďom prihovoril organizátor podujatia z Okrúhleho stola Maďarov na Slovensku Géza Tokár.

Ako povedal, zhromaždenie je okrem iného vyjadrením nespokojnosti s katastrofálnym stavom slovenskej justície. "Chceme Slovensko pre všetkých," vykríkol. Zuzana Wienk z Aliancie

Fair-play poukázala na to, že osud Hedvigy Malinovej Žákovej je niečo, čo sa môže stať komukoľvek z nás, čo len vykresľuje stav našej krajiny.

"Je na nás, aby sa zo Slovenska stala krajina, kde sa bude Hedviga opäť cítiť bezpečne a bude sa sem chcieť vrátiť. Hedviga, chýbaš nám a budeme pri tebe stáť," vyhlásila.

Kauza Hedvigy Malinovej sa po viac ako siedmych rokoch dostala pred súd. Viac v priloženom videu:


Hedvigu za úžasnú ženu označil aj novinár Eugen Korda, ktorý sa jej prípadu venoval. "Je to úžasná žena, ktorá bude šťastná a slobodná a tí dvaja chrapúni, ktorí sa jej snažili zničiť život, nikdy šťastní nebudú," pripomenul.

Podľa Miroslava Kusého z Helsinského výboru pre ľudské práva na Slovensku je načase, aby občianska verejnosť zakričala "Stop, stačilo!".

Kauza Malinová

Odkaz pre dav a pre organizátorov poslala prostredníctvom svojej zamestnankyne Oľgy Bindasovej aj verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová, ktorá okrem iného pripomenula, aby sme sa z jej prípadu všetci poučili.

Na záver zhromaždenia na Župnom námestí pred presunom na Hviezdoslavovo námestie prečítala pani Zsóka Holop list od Hedvigy.

"Zo všetkých útrap, ktoré som za tie roky zažila, moment útoku bol pre mňa najmenej bolestivý. Silu na ďalšie riešenie prípadu získam iba vedomím, že nie som sama," písalo sa v liste, ktorý napísala Hedviga Malinová Žáková, ktorá na záver poďakovala všetkým ľuďom za to, že na
podujatie prišli.

Kauza Hedvigy Malinovej Žákovej sa začala v auguste 2006, keď ju podľa jej slov v Nitre fyzicky napadli dvaja neznámi muži. Polícia ale 11. septembra 2006 zastavila vyšetrovanie s tým, že skutok sa nestal.

Deň nato ju predseda vlády Robert Fico a minister vnútra Robert Kaliňák na tlačovej konferencii obvinili, že si celú vec vymyslela. Vyšetrovateľ následne začal trestné stíhanie vo veci prečinu krivej výpovede a krivej prísahy.

Malinová Žáková sa v novembri 2007 obrátila na Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu. Neskôr sa však dohodla s vládou Ivety Radičovej a štát sa jej ospravedlnil.

Prokurátor generálnej prokuratúry ju však 2. apríla 2014 obžaloval z krivej výpovede a krivého svedectva. Žalobou sa zaoberá okresný súd v Nitre. Malinová Žáková sa medzitým presťahovala do Maďarska a prijala maďarské občianstvo.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy