Deti v reedukačných centrách podľa Dubovcovej hladujú
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: ISIFA/ilustračné
BRATISLAVA / Deti v reedukačných domovoch hladujú, upozornila na školskom výbore verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová. Ombudsmanka vlani navštívila viacero reedukačných domovov.
Obed bez polievky
"Všetky deti nezávisle od seba tvrdili, že sú hladné a boli by rady, keby sa mohli najesť," konštatovala pred poslancami pri prerokúvaní správy o svojej činnosti za rok 2013. Dubovcová poslancom doniesla balíček v sume 2,43 eura, aby si urobili predstavu, aká je denná dávka jedla pre 11 až 15 ročné deti.
Raňajky tvoria dva rožky, jedno vajíčko a malá reďkovka, desiatu banán, obed je bez polievky, kuracie kúsky so zemiakmi bez omáčky a bez zeleniny, olovrant akciový jogurt a večera dva krajce chleba s tvarohovou nátierkou.
Dubovcová pripomenula, že chovanci si nemajú možnosť doplniť stravu inde, keďže na to nemajú peniaze. Rezort školstva a rezort financií už ombudsmanka požiadala o zvýšenie limitu na jedlo, zatiaľ sa tak nestalo.
Strihanie detí do hola
Národnú radu Dubovcová vyzvala zaoberať sa právami detí, a to v prípade porušovania práva na vzdelanie či v prípade ich výživy. Za najzávažnejšie považuje porušovanie základných práv detí, ktoré sa jej javí ako systémové. Najväčší problém vidí v reedukačných centrách, v ktorých vlani robila viacero prieskumov. "Doteraz sa niekde objavujú výchovné postupy, o ktorých si centrum myslelo, že sú v poriadku,“ povedala.
Išlo napríklad o gynekologické prehliadky po návrate dievčat do centra či strihanie detí dohola bez ohľadu na vek, vraj ako zdravotné opatrenie, keď sa vrátia z rôznych prostredí a môžu mať vši, tvrdí Dubovcová. "Existuje dostatok iných hygienických prostriedkov,“ doplnila. Problém vidí aj v spôsobe vyčleňovania dieťaťa z kolektívu tým, že je oblečené napríklad v montérkach a tak na seba upozorňuje
"Nepovažujem to za vhodný výchovný prostriedok, keďže deti sú v centre, v ktorom majú byť prevychované,“ uviedla. Upozornila, že deti do reedukačných domovov umiestňujú často podľa toho, kde je voľné miesto, nie kde by to pre dieťa bolo dobré, napríklad gymnazistu tak umiestnili ku krajčírom.
Systémové zmeny
Problémom sú podľa jej slov taktiež nevhodné podmienky vzdelávania detí, ktoré sú na hranici dodržiavania základných práv a prístupu k vzdelávaniu. Ide o deti, ktoré navštevujú špeciálne školy a triedy a je pre ne takmer nemožné sa dostať k maturite či vyššiemu vzdelaniu len preto, ako je systém pre ne nastavený, pripomenula. "Mali by sme spraviť systémové zmeny,“ dodala.
Na verejnosť sa pred 5 mesiacmi dostala kauza, v ktorej vystupuje miestny šéf Smeru v Kolárove Vlastimil Džupon. Ide o podozrenie z popíjania s deťmi, ohrozovanie mravnej výchovy a trestné stíhanie pre sexuálne zneužívanie. Všetko sa to malo odohrávať v detskom domove v Kolárove. Ako prvý priniesol informácie o tejto kauze denník Sme. Prečítajte si tu.