Povinné očkovanie prerokujú v parlamente
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Po piatich rokoch sa do parlamentu dostáva diskusia o povinnom očkovaní. Presnejšie o tom, či môže alebo nemôže spôsobiť aj vážne následky. Poslanci budú hovoriť aj o odškodňovaní v prípade trvalých následkov.
Po očkovaní cukrovka
Adrianke (3) diagnostikovali cukrovku iba dva dni po povinnom očkovaní. Rodičia sú preto presvedčení, že ochorenie u nej spustila práve vakcína. Matka dievčatka už oslovila právnika a je pripravená podať trestné oznámenie.
Stále sa ozývajú rodičia, ktorí tvrdia, že ich deti mali vážne zdravotné problémy. Niektorí poslanci, ktorí návrh zrejme nepodporia argumentujú tým, že je veľmi ťažké dokázať priamu súvislosť medzi očkovaním a následnými zdravotnými problémami.
Raši: O odškodnení môže rozhodnúť len súd
"Doteraz bolo finančné bremeno na vypracovanie posudku na občanovi, teraz sa presúva na Úrad verejného zdravotníctva," uviedol bývalý minister zdravotníctva Ivan Uhliarik.
"Pokiaľ sa dokáže prípad a súvislosť medzi očkovaním a postihnutím dieťatka, tak by to odškodnenie malo byť. O tom môže rozhodnúť iba súd," tvrdí exminister zdravotníctva Richard Raši.
Rodičia odmietajú deti očkovať
Rodičov, ktorí odmietajú očkovanie detí, pribúda. "Od 1. septembra 2012 do 31. augusta 2013 sme zaevidovali 2 595 odmietnutí povinného očkovania," uviedla hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Lenka Skalická.
Rodičov, ktorí odmietnu deti zaočkovať, lekár nahlási na Úrad verejného zdravotníctva a ten im môže dať pokutu až 331 eur. V mnohých prípadoch odmietajú zaplatiť.
Odvolávajú sa na súd a žiadajú zrušenie pokuty. Pre očkovanie rastie počet súdnych sporov. "Zaevidovali sme počty odmietnutí v sume cca 18 000 eur," dodala Skalická. VIAC TU.