Spor Babiša s ÚPN ide do finále, súd odročili na jún
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Dvaja odborníci na zväzky komunistickej tajnej služby ŠtB vo štvrtok vypovedali pred Okresným súdom v Bratislave, ktorý rozhoduje o žalobe českého ministra financií Andreja Babiša. Ústav pamäti národa ho neoprávnene eviduje ako agenta ŠtB.
Existencia záväzkov
Spis zo zväzkov ŠtB s krycím menom Bureš bol údajne vedený na Babiša. Dlhoročný zamestnanec ÚPN Jerguš Sivoš si preštudoval zväzky a spisy, ktoré s prípadom súvisia. "Evidencia toho zväzku bola vedená v súlade s internými predpismi Ministerstva vnútra ČSSR," povedal Sivoš na súde.
Sivoš hovoril, že interné smernice vo všetkých prípadoch nevyžadovali písomný záväzok spolupráce s tajnou službou. Väčšinou také záväzky jestvovali, ale ak by to narušilo vzťah medzi riadiacim pracovníkom a agentom, neuskutočnili sa.
Autentické spisy
Museli urobiť lustráciu osoby, zistili jej charakter a potom vypracovali návrh na získanie spolupráce. Ten musel okrem pracovníka kontrarozviedky podpísať aj náčelník oddelenia, náčelník odboru a náčelník správy. Potom sa spracoval návrh na verbovku. Postup bol podľa Sivoša dodržaný.
Spisy si preštudoval aj Radek Schovánek, ktorý v minulosti v ÚPN pracoval. Po smrti prvého šéfa ústavu Jána Langoša odišiel do českého Ústavu pre štúdium totalitných režimov.
Na Schovánka pôsobili spisy autenticky vzhľadom na jeho 20-ročné skúsenosti. Pripustil, že verbovky sa robievali aj na verejných priestranstvách, napríklad vo vinárni.
Podpísali mlčanlivosť
Sivoš povedal, že je prirodzené, že bývalí eštebáci chránia agentúrnu sieť a identitu svojich agentov. Podpísali mlčanlivosť a vytvoril sa medzi nimi aj vzťah.
Prípad speje do finále. Strany sporu už nechceli vypočuť ďalších svedkov. Záverečné reči by mali odznieť 26. júna.