Pád Harabina je dobrou správou, tvrdí Kiska
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA/SOBRANCE / Nezvolenie Štefana Harabina za opätovného šéfa Najvyššieho súdu rozvírilo debaty v slovenskej politike aj verejnosti. Budúci prezident Andrej Kiska sa vyjadril, že to môže byť začiatok zmeny v súdnictve.
Nezvolenie Štefana Harabina za predsedu Najvyššieho súdu SR by sa podľa zvoleného prezidenta Andreja Kisku mohlo stať začiatkom potrebnej zmeny v slovenskom súdnictve.
Kiska nezvolenie ocenil
"Veľmi oceňujem aj všetkých tých, čo nemlčali a svojou aktivitou prispeli k tomu, aby justícia nezaspala v ére, keď je jednou z príčin obrovskej nedôvery ľudí vo fungovanie štátu," napísal Kiska na svojej stránke na Facebooku.
Súdnictvo podľa neho potrebuje hlbokú a dôslednú zmenu a nový predseda Najvyššieho súdu SR by sa mohol stať jedným z jej lídrov. "Naďalej platí, že každý jeden poctivý sudca, každý jeden člen súdnej rady musí naplno cítiť obrovskú osobnú zodpovednosť, ktorú má za budúcnosť justície. V rozsahu svojich právomocí ju má aj prezident, a po 15. júni som pripravený využiť silný politický mandát, ktorý som od ľudí dostal," dodal.
Radičová: Nezvolenie Harabina je krok vpred
"Je to krôčik vpred," povedala v reakcii na výsledok volieb v súdnej rade. Expremiérka Iveta Radičová poznamenala, že v prípade Harabina má vzácnu zhodu s premiérom Robertom Ficom (Smer-SD).
"Tiež by som ho neodporúčala na tento post. Posun a rozdiel je v tom, že som sa aktívne podpísala pod petíciu, aby pán Harabin nebol predsedom najvyššieho súdu," dodala Radičová.
Spôsob vedenia najvyššieho súdu i mnohé rozhodnutia nie sú podľa nej dobrou vizitkou. "Napokon verejná mienka a občania potvrdzujú takýto postoj aj k tomuto postu predsedu najvyššieho súdu," dodala Radičová.
Prečítajte si komentár Arpása Solstésza na tému nezvolenie Harabina.
Figeľ: žalostný stav justície
"Priebeh voľby nového predsedu Najvyššieho súdu SR, ako aj vyjadrenia Štefana Harabina po jeho neúspechu v tejto voľbe ukazujú dnešný žalostný stav slovenskej justície. Potreba celkovej zmeny, teda nielen personálnej, ale aj systémovej, je viac ako nevyhnutná," konštatoval predseda KDH Ján Figeľ.
Občania podľa jeho slov potrebujú účinnú spravodlivosť a reálnu vymožiteľnosť práva, nie nedôveryhodnú justíciu. "Politici by si nemali pred týmto problémom zakrývať oči, ale ponúkať riešenia, ktoré situáciu posunú k lepšiemu vývoju. KDH má odvahu prinášať takéto riešenia," dodal Figeľ.
Figeľ očakáva, že súdna rada v novej voľbe vyberie takého kandidáta, ktorý bude dôstojným reprezentantom sudcov a zároveň odvážnym iniciátorom potrebných zmien.
Pozrite si reportáž, ako prebiehala voľba predsedu najvyššieho súdu:
Borec: informovať o budúcnosti je predčasné
Minister spravodlivosti Tomáš Borec berie na vedomie výsledky voľby Súdnej rady SR, ktorá v pondelok v Sobranciach nezvolila nového predsedu najvyššieho súdu. Ani jeden z trojice kandidátov, Štefan Harabin, Jana Bajánková a Zuzana Ďurišová, nezískal dostatočný počet hlasov. Nové voľby sa budú konať do 120 dní. "Informovať o ďalších krokoch by bolo v tomto momente predčasné," uviedla v stanovisku hovorkyňa rezortu spravodlivosti Alexandra Donevová.
Sulík: symbol prznenia moci
Členovia súdnej rady podľa predsedu SaS Richarda Sulíka pochopili, že opätovné zvolenie Štefana Harabina, ktorý sa stal symbolom prznenia súdnej moci, by bol obrovský škandál. "Je však otázkou, či je výsledok voľby predzvesťou pozitívnych zmien v justícii alebo udržovanie status quo s novými tvárami," povedal Sulík pre agentúru SITA.
Štefanec: slušným ľuďom sa bude lepšie dýchať
Podpredseda SDKÚ-DS Ivan Štefanec upozornil, že po tom, čo Slovensko bude bez Fica ako prezidenta a bez Harabina ako predsedu najvyššieho súdu, sa slušným ľuďom bude dýchať lepšie.
"Slovensko dnes po prezidentských voľbách dostalo druhú pozitívnu správu pre perspektívnejší vývoj,“ povedal Štefanec. Ďalšou dobrou správou podľa neho je, že dosluhujúci prezident Ivan Gašparovič napriek snahe nebude môcť menovať predsedu najvyššieho súdu a táto právomoc pripadne novému prezidentovi.
"Máme tak dve dobré správy v jednej. Verím, že nový prezident a predseda NS budú predstaviteľmi potrebnej zmeny pre ďalší spoločenský vývoj na Slovensku,“ konštatoval Štefanec s tým, že je to povzbudením pre všetkých slušných ľudí aj pred eurovoľbami, kde budú rozhodovať občania nielen o našich zástupcoch v jedinej volenej inštitúcii na európskej úrovni, ale môžu dať ďalší signál pre demokratické sily na Slovensku.