V Bratislave bude nová nemocnica
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / V hlavnom meste sa bude stavať nová nemocnica. Zdravotnícke zariadenie má stáť v súčasnom areáli nemocnice sv. Michala na bratislavskej Patrónke. Rozostavané Rázsochy ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská zmietla zo stola.
Nová bratislavská univerzitná nemocnica by mohla pacientom slúžiť v závere roka 2017, jej výstavba by mala trvať rok a pol. Vyplýva to z očakávanej štúdie, ktorú čiastočne zverejnilo ministerstvo zdravotníctva.
Za štúdiu zaplatil rezort sedemstodvadsať tisíc eur bez dane z pridanej hodnoty. Ministerstvo pôvodne predpokladalo, že moderná nemocnica by v hlavnom meste mohla stáť už v závere roka 2016.
Investor známy do konca roka
Po tom, čo štúdiu odobrí vláda, začne ministerstvo vyberať investora, ktorý zariadenie postaví a bude prevádzkovať. Moderné zdravotnícke zariadenie je totiž plánované ako pilotný projekt verejno-súkromného partnerstva. Meno investora by mohlo byť známe v decembri tohto roka.
Ministerstvo finančnú analýzu k novej nemocnici nezverejnilo. Odvoláva sa na to, že takéto údaje by znevýhodnili štát v procese verejného obstarávania voči investorom. Navrhnutý finančný model však podľa rezortu nepredpokladá dodatočné verejné prostriedky, zároveň zohľadňuje aj požiadavku ministerstva financií nepožadovať vládnu záruku.
Nemocnica bez dlhov
"Chceme nemocnicu, ktorá bude poskytovať zdravotnú starostlivosť nielen kvalitnú, ale sa ani nebude zadlžovať, skutočne bude subjektom, ktorý bude ekonomicky vyrovnane hospodáriť," skonštatovala ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská.
Projekt je podľa jej slov nastavený tak, aby nebolo ani do budúcna potrebné dofinancovávanie zo strany štátu. "Biznis model, ktorý je navrhnutý v štúdii, hovorí o tom, že príjmy z verejného zdravotného poistenia, ktoré budú plynúť po otvorení nemocnice a počas prevádzky projektu, by mali postačovať aj na krytie nákladov na prevádzku nemocnice a aj na splatenie investície súkromnému investorovi," uviedol riaditeľ Inštitútu zdravotnej politiky Ivan Poprocký.
Vzdelávanie a výskum
Nová nemocnica bude okrem poskytovania zdravotnej starostlivosti slúžiť aj na vzdelávanie a výskum. Postaviť a prevádzkovať nemocnicu má súkromný partner, jej vlastníkom by však mal byť štát, ktorý bude garantovať dlhodobú zmluvu so zdravotnou poisťovňou.
Zvládnuť by mala približne štyridsať tisíc hospitalizácií ročne s tým, že v nej budú len akútne lôžka. Po jej dokončení by sa mali uzatvoriť niektoré už nevyhovujúce budovy bratislavskej univerzitnej nemocnice. MZ nepovedalo, o ktoré by malo ísť.
Priemerný vek nemocníc - 42 rokov
Ako skonštatovala Zvolenská, nemocnice na Slovensku sú zastarané, ich priemerný vek je 42 rokov. Po Bratislave by sa tak mohli dočkať nových nemocníc aj ďalšie regióny. "Investície do rekonštrukcie existujúcich budov a následné zvyšovanie produktivity sú už takmer vyčerpané, preto je potrebné priniesť koncept postupnej výstavby nových moderných nemocníc," dodala Zvolenská.
Nemocnica Rázsochy je rozostavaná takmer tridsať rokov a doteraz štát stála sedemdesiat miliónov eur. Štát stále platí za stráženie staveniska a jeho údržbu.
Novotný: je to len veľký sen
Podľa poslanca SDKÚ-DS Viliama Novotného tým, že je materiál tajný, nie je jasné, ako sa investované peniaze vrátia. "Ako to chcú nastaviť cez DRG systém, ktorý má od roku 2016 nabehnúť? Táto nemocnica bude mať bulharskú konštantu, platba, ktorá by mala byť za ukončenú hospitalizáciu, respektíve za výkon, keď bude DRG systém, sa prenásobí 2,6, aby bolo aj na splátky PPP projektu, či ako to chcú urobiť?" pýta sa Novotný.
Ako podotkol, v súčasnosti nedokážu štátne nemocnice hospodáriť vyrovnane, je preto zvedavý, ako pri tých istých platbách dokáže nové zdravotnícke zariadenie hospodáriť vo vyrovnanom rozpočte a splácať peniaze investované do jeho výstavby.
Otázne je podľa neho aj to či nemocnicu bude prevádzkovať súkromník, alebo štát. "Pani ministerka prišla so štúdiou realizovateľnosti, nad ktorou visí viac otáznikov ako konkrétnych faktov, na základe ktorých by sme vedeli zhodnotiť, že sa to vôbec bude dať zrealizovať," povedal poslanec SDKÚ-DS.
Tvrdí, že výstavba novej nemocnice je len ďalší veľký sen strany Smer-SD, ktorý sa však bude realizovať až za ďalšej vlády. Pripomína posunutie zavedenia eHealth, systému DRG či jednej zdravotnej poisťovne.