Po odchode Harabina bude súd bez predsedu, povedie ho Urbancová
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: SITA
BRATISLAVA / Najvyšší súd bude istý čas bez predsedu a povedie ho podpredsedníčka Jarmila Urbancová. Päťročné funkčné obdobie súčasnému šéfovi Najvyššieho súdu Štefanovi Harabinovi vyprší 22. júna.
Súdna rada do tohto termínu nezvolí jeho nástupcu, keďže podľa zákonných pravidiel musí Harabin vypísať voľbu 45 dní pred jej konaním a zatiaľ sa tak nestalo. Urbancová predpokladá, že súd len organizačne povedie do zvolenia nového šéfa.
Niekoho doplní
"Budem musieť urobiť nejaké opatrenia v rámci rozvrhu, lebo už som sa dozvedela, že nám pán prezident nejakých sudcov odvolal, takže tam bude treba niekoho doplniť,“ uviedla Urbancová s tým, že ešte nevie, koľkých sudcov sa to týka.
Prezident odvoláva sudcov z radov tých, čo prekročili hranicu 65 rokov veku. Urbancová dodala, že aj v obsadzovaní senátov plánuje niečo urobiť, lebo je to nevyhnutné, niektoré nie sú obsadené. "Naše občianskoprávne kolégium je strašne zaťažené. Robíme, čo sa dá – z iných kolégií sme stiahli asistentov, koho sme len mohli,“ opísala situáciu. Podľa jej slov im pribudlo v roku 2013 o 100 percent viac prípadov, než rok predtým.
Urbancová ešte nerozmýšľala, či by pristúpila na kandidatúru za predsedníčku najvyššieho súdu, ak by ju niekto chcel navrhnúť. "Myslím si, že nie, ale je to veľmi predčasné,“ odpovedala na otázku, či by na návrh kandidovať kývla.
Nezvolený predseda
Súdna rada 19. mája na výjazdovom rokovaní v Sobranciach nezvolila nového predsedu súdu v prvej voľbe, kde sa o tento post uchádzala trojica, v ktorej bol súčasný predseda Štefan Harabin, predsedníčka občianskoprávneho kolégia Jana Bajánková a predsedníčka senátu správneho kolégia Zuzana Ďurišová.
V rovnaký deň bola opakovaná voľba, do ktorej postúpil Harabin a Bajánková, ale nezískali potrebný počet hlasov na zvolenie. Prečítajte si tu.
Harabin ako predseda rady teraz musí vypísať novú voľbu do 120 dní od opakovanej neúspešnej voľby, v ktorej nesmú kandidovať neúspešní uchádzači z predchádzajúcej voľby.
Nič nové
Voľbu zatiaľ nevyhlásil, ak by to aj dnes urobil, mohla by byť najskôr 28. júla, kedy už nebude v čele súdu. Posledný možný termín novej voľby je 16. september.
Pre najvyšší súd nebude situácia bez predsedu nová – v minulosti ho z podpredsedníckej stoličky istý čas viedla Daniela Švecová, kým nebol zvolený predseda súdu. Švecová na poste podpredsedníčky súdu skončila v máji 2010, pričom už v tom čase mal súd predsedu Štefana Harabina. Stolička podpredsedu však zostala neobsadená tri roky, až 21. mája 2013 na Kysuciach v Oščadnici súdna rada zvolila Urbancovú.
Keď šéfujú námestníci
Od februára 2011 nemala Slovenská republika vymenovaného generálneho prokurátora. Smer-SD bol vtedy opozičnou stranou a voľbu namietal pre jej spolitizovanie. Prezident Ivan Gašparovič po roku a pol od Čentéšovho zvolenia verejnosť informoval, že do funkcie ho nevymenuje.
Ak generálny prokurátor nie je vymenovaný, jeho funkciu v plnom rozsahu jeho práv a povinností vykonáva prvý námestník generálneho prokurátora. "Aj keď som neočakával, že to bude až na také dlhé obdobie, rešpektoval som zákon a snažil som sa viesť rezort prokuratúry podľa môjho najlepšieho vedomia a svedomia,“ povedal vtedajší námestník generálneho prokurátora Ladislav Tichý.
V tom čase vznikla kauza Glance Hause. Zastupujúci šéf prokuratúry Ladislav Tichý sa oficiálne nestotožnil s právnym názorom námestníka Generálnej prokuratúry Dobroslava Trnku v prípade sporu okolo bytovky v Bernolákove,ale nepodnikol žiadne konkrétne kroky, aby jeho konaniu zabránil. Trnka poslal list, v ktorom súhlasí s prevodom bytovky. Kataster na základe tohto listu umožnil prepis nehnuteľnosti napriek tomu, že Úrad špeciálnej prokuratúry zakázal akékoľvek narábanie s ňou.
Nový Generálny prokurátor Jaromír Čižnár označil ich konanie za zlyhanie.