Výbor o nútených adopciách? V čase obeda zabudnite
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Slovenskí poslanci nemôžu pracovať, keď sú hladní. Vyzeralo to tak počas rokovania ľudskoprávneho výboru. Ten sa mal zaoberať problematikou odoberania detí v zahraničí, napokon sa však nekonal.
Jedným z argumentov bolo, že výbor zvolali v čase obeda. "Teraz je obedňajšia prestávka. Máme všetci program, je tu predseda z cyperského parlamentu," uviedla členka výboru Jana Laššáková.
Obedná prestávka
Odobratým deťom zo Slovenska sa poslanci nevenovali ani pol hodinu. "Zvolávať výbor cez obedňajšiu prestávku k tak vážnej téme, to sa nerobí," hovorí poslanec národnej rady Pavol Hrušovský.
Poludňajšie zasadnutie výboru na tému núteného odoberania slovenských detí v zahraničí sa už po niekoľkých minútach zmenilo na frašku. Napriek tomu, že v miestnosti už sedeli všetci kompetentní, čo mali čo k téme povedať, poslanci Smeru sa zodvihli a odišli.
"Ja nerozumiem, že tu istí kolegovia neustále uprednostňujú obed pred odoberanými deťmi ich biologickým rodičom," hovorí Lucia Nicholsonová z SaS.
Diskusia na chodbe
Očakávaná búrlivá diskusia nakoniec prebehla. Na chodbe. Aktérmi boli Lucia Nicholsonová, minister práce sociálnych vecí a rodiny Ján Richter a babka Samka a Martina Boórových.
Minister Richter si výsledky práce rezortnej organizácie CIPC, ktorá má o deti v zahraničí bojovať, pochvaľuje. "Máme konkrétne informácie zo sociálky, čiže vieme okamžite konať," tvrdí Richter.
Opačný názor má pani Študencová, babička chlapcov z asi najznámejšieho britsko-slovenského adoptívneho prípadu. "Prišla som, aby nepočúvali tie klamstvá, ktoré im predkladá pani Cisárová z CICP. Pán minister nemá o tom ani potuchy. Využila som situáciu a osobne som ho požiadala o stretnutie. Som zvedavá, či to dodrží," hovorí Eleonóra Študencová.
Pred európskym parlamentom
Zástupkyňa Slovenska pred Európskym súdom pre ľudské práva Marica Pirošíková tvrdí, že počet odobratých Slovenských detí v zahraničí je alarmujúci. Táto téma sa už dokonca dostala na pretras aj v Európskom parlamente. U nás zatiaľ ani len pred parlamentný výbor.
"Parlamentné zhromaždenie konštatovalo, že v niektorých krajinách Rady Európy dochádza k odoberaniu detí bez relevantných dôvodov," tvrdí Pirošíková.