Harabin pred odchodom odstavil Súdnu radu
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Bývalému predsedovi Najvyššieho súdu Štefanovi Harabinovi sa podľa denníka SME krátko pred odchodom z funkcie podarilo znefunkčniť kanceláriu Súdnej rady SR, ktorej šéfoval.
Z dvanástich jej zamestnancov presunul jedenásť na Najvyšší súd Slovenskej republiky. V kancelárii rady tak po Harabinovom odchode zostala pracovať len jej riaditeľka Anna Žaťková. Na otázky SME týkajúce sa Harabinovho rozhodnutia kancelária Súdnej rady nedokázala odpovedať dva týždne.
Presun zamestnancov v piatok napokon potvrdil jej nový podpredseda Ján Vanko, ktorý v júli prevzal vedenie po Harabinovi. "Nebudem to radšej komentovať," povedal Vanko denníku SME. Dodal, že o situácii už rokoval s ministrom spravodlivosti Tomášom Borecom.
Novým podpredsedom Súdnej rady je nitriansky sudca Ján Vanko. Pozrite si priloženú reportáž Lucie Stráňavovej:
Oslovil aj ministerstvo financií, keďže na zabezpečenie ďalšieho fungovania úradu musí teraz zohnať peniaze.
Zvýšený počet ľudí
Vo funkcii predsedu Najvyššieho súdu a šéfa Súdnej rady skončil Harabin 22. júna. Napriek tomu stihol podpísať presun ľudí k prvému júlu.
Zdôvodnil to potrebou zvýšenia počtu zamestnancov Najvyššieho súdu SR za účelom zabezpečenia plnenia povinností. Vedenie Najvyššieho súdu SR po Harabinovi prevzala podpredsedníčka Jarmila Urbancová.
Ani tá v piatok neodpovedala. Harabin sa zatiaľ zotavoval na liečení v Dudinciach. Po odchode z postu predsedu súdu sa stal šéfom trestnoprávneho kolégia.
Predsedu Najvyššieho súdu budú voliť v septembri. Harabin o sebe povedal, že je najlepším kandidátom. Pozrite si dôvod:
Bezpečnostný dotazník
Úlohou kancelárie Súdnej rady je organizovať jej zasadnutia vrátane administratívy, dopravy a ubytovania členov, ktorí sú mimo Bratislavy.
Tabuľkovo mala rada doteraz pätnásť zamestnancov. V súvislosti so zmenou kompetencií, ktoré jej pribudnú už od septembra, bol ich počet zvýšený na osemnásť.
Na základe schválených justičných zmien má úrad od budúceho mesiaca zabezpečovať administratívu v súvislosti s povinnými previerkami sudcov. Každému z 1 365 aktívnych sudcov musí odoslať bezpečnostný dotazník, ktorý po vyplnení postupuje rada na ďalšie konanie Národnému bezpečnostnému úradu.
212 000 eur pre zamestnancov
Či bude rada napokon previerky aj vyhodnocovať, zatiaľ nie je jasné. Sudcovia, ktorí ich odmietajú, už avizovali, že sa obrátia na Ústavný súd.
Schválený rozpočet pre kanceláriu Súdnej rady na tento rok bol vyše 406 tisíc eur. Z toho na platy zamestnancov bolo určených viac ako 212 tisíc eur. Peniaze sú viazané na kapitolu najvyššieho súdu.