Takto vznikajú osady. Stačí prístrešok na drevo
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
MICHALOVCE / Rozširovanie rómskych osád je mimoriadne citlivá téma, mnohí o tom nechcú ani hovoriť. Oficiálne to takmer nikto neprizná, no v skutočnosti k tomu dochádza takmer vždy nelegálne. Jedným zo spôsobov je stavba prístreškov a skladov na drevo, ktoré sa v zápätí zmenia na bývanie.
Prístrešky pôvodne slúžili na uskladnenie dreva. Po čase ich však rómovia vypratali a nasťahovali sa do nich. Dokonca tu ide už aj o biznis. "Podľa vedomostí mesta v drevených objektoch ľudia nebývajú, nevylučujeme však, že sa tam môžu niektorí krátkodobo zdržiavať," píše sa v stanovisku mesta.
Chcú bývať kvalitnejšie
Niektoré chatrče sú murované, ďalšie poskladané z dreva. Rómovia sa sťažujú, že žijú v strašných podmienkach. Teraz si nárokujú kvalitnejšie bývanie. "Nepodporujeme, aby sa Rómovia dostali k pozemkom alebo bytom zadarmo. Zdôrazňujeme princíp zásluhovosti, aby sa Rómovia podieľali na odkúpení pozemkov alebo ako budúci nájomníci na výstavbe bytov," hovorí Peter Lazarov z komunikačného odboru ministerstva vnútra.
Takéto starosti nemajú v mestách či obciach, kde vsadili na prevenciu. Pokusy premeniť takzvané drevárky na bývanie, sú totiž všade. "Nepravidelné kontroly ako v bytovkách, tak v drevených búdach, či tam náhodou niekto neprespáva," opisuje primátor mesta Strážske Vladimír Dunajčák.