Na Slovensku máme prvý obraz namaľovaný z ľudského popola
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Na Slovensko dorazil prvý obraz namaľovaný z ľudského popola. Týmto spôsobom sa rozhodla zvečniť pamiatku na sestru mladá Bratislavčanka, ktorá odmietla uložiť jej pozostatky na cintorín. Pre niekoho morbídnosť, pre iných novinka, na ktorú si zrejme budeme musieť postupne zvyknúť.
Miesto posledného odpočinku zákony na Slovensku vyslovene neurčujú. No kým väčšina si nevie predstaviť nič iné ako cintorín, iným nie sú cudzie ani netradičné nápady.
Nie je to znesvätenie
Na kryštály s ľudským popolom sme si už zvykli, no použiť ho na maľovanie obrazu, to je už iná káva. Pre mladú ženu však názor väčšiny nie je dôležitý. "Ja by som si ju rada zachovala týmto spôsobom a čo si ostatní myslia, to ma nezaujíma," tvrdí sestra zosnulej, Katka.
O znesvätení pozostatkov vraj nemôže byť reč. "Myslím si, že neúcta je, keď má niekto urnu odloženú v pivnici alebo na polici. Toto je oveľa krajšie zvečnenie spomienky na zosnulého," hovorí majiteľ firmy na spomienkové predmety Tomáš Stríž.
Cena ako vystrojenie pohrebu
U nás sa tomuto druhu umenia zatiaľ nevenuje žiadny maliar. Preto sa tejto úlohy zhostil Adam Brown z amerického Springfieldu. "Ak máte uložený popol zosnulého na poličke a pozeráte sa naň z kresla, uvedomíte si, že zomrel. No ak máte pred očami jeho obraz, spomeniete si ako žil," hovorí maliar.
Funguje to asi takto. "Zoberie sa vzorka popola zosnulého, pošle sa do Ameriky a zvyšný popol sa pošle späť aj s obrazom na Slovensko," opisuje Stríž.
Katka čakala na dielo približne 7 týždňov a s výsledkom bola veľmi spokojná. Maliar totiž zakomponoval aj perly, ktoré veľmi rada nosila. Teraz už iba obrazu nájsť vhodné miesto. "Tieto obrazy sa pohybujú od 700 - 2 000 eur podľa veľkosti," dodáva Stríž.