Našim politikom sa pri rečníckom pulte páči, toto sú najdlhšie príhovory
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / To, koľko času trávia naši poslanci v parlamente, často nezávisí len od počtu zákonov, o ktorých majú rokovať. Tak napríklad pri debate o Ukrajine, šéf európskeho výboru Ľuboš Blaha, rečnil 48 minút. Zďaleka však nie je rekordérom. Poslancov, čo sa radi počúvajú a nie vždy hovoria k veci, je a bolo v našom parlamente niekoľko.
Už v slove parlament hovoríme o tom, že by sa tam malo hovoriť, a vystúpenia poslancov nie sú výnimkou. Všeobecne platí, že vystúpenia pred predkladaním návrhov zákonov, alebo potom v plene nie sú časovo obmedzené.
Doba trvania 48 minút
Sú to len faktické poznámky, alebo procedurálne návrhy, teda to, keď už reagujú na predkladateľa zákonov. Tak sa často stáva, že tieto debaty sú naozaj občas veľmi dlhé.
Naposledy 48 minút rečnil poslanec za stranu Smer, keď hovoril o situácií na Ukrajine. Zďaleka ale nepatrí medzi rekordérov. Portál dotankoch.sk zostavil rebríček najurozprávanejších poslancov. A najradšej a nadlhšie vystupujú obyčajní ľudia. Rekord z minulosti, ale zatiaľ neprekonali.
Udržanie pozornosti
"Spomínam si na zelenú správu Baca 3 hodiny 40 minút," prezrádza poslanec Bugár. "Sú niektoré témy, ku ktorým sa potrebuje či predseda Eurovýboru v tomto prípade, alebo takmer celý klub Obyčajných ľudí, často vyjadriť," povedal poslanec OĽaNO Jozef Viskupič.
Unavení študenti v školách, nepočúvajúci poslanci. Aj to je výsledok nerešpektovania základných princípov pre udržanie pozornosti. "Dvadsať, možno tridsať minút, a to ešte záleží na téme. Keď rozprávam, rozprávam a rozprávam, študent skutočne zaspí," myslí si psychológ Karol Kleinmann.
Niektorí by súhlasili
V každom prípade rokovací poriadok v parlamente pozná možnosť, kedy je možné obmedziť právo poslanca, alebo čas poslanca na to, ako dlho môže hovoriť.
Veľmi zriedkavo sa toto právo doteraz používalo a to, že takúto prax veľmi nechce využívať potvrdil aj predseda parlamentu Pavol Paška. V každom prípade a veľmi odľahčene, niektorí poslanci by zrejme súhlasili s tým, že v niektorých individuálnych prípadoch, by to bolo vhodné.