Slovensko nakúpi nové lietadlá, podmienky sú utajené
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: http://www.aleniaaermacchi.it
BRATISLAVA / Slovensko bude mať nové lietadlá za milióny eur. Patriť by mali vojakom a nahradiť by mali doslujujúce stroje značky Antonov. Odborníci tvrdia, že ich nákup ale nepatrí k transparentným záležitostiam. Ministerstvo materiál ohľadom nákupu utajilo.
Nad našimi hlavami by mali onedlho lietať vojenskeé Spartany. Po zákazníkoch ako Taliansko, Grécko či Spojené štáty americké, na ich trupe zrejme pribudne aj slovenská vlajka.
Prvý v roku 2016
Ministerstvo obrany sumu neuviedlo, ale na internetových špecializovaných weboch sa suma jedného lietadla odhaduje na minimálne štyridsať miliónov eur. Slovensko sa chystá kúpiť dva stroje.
"Budúci týždeň, keď podpíšeme zmluvu, tak prvé lietadlo príde v roku 2016, druhé v roku 2017," upresnil minister obrany Martin Glváč.
Cena nového Spartana sa pohybuje okolo 40 miliónov eur:
WWW.BGA-AEROWEB.COM
"Spartan je nákladné lietadlo teoreticky prerobiteľné na prevoz zranených, čiže na núdzovú prepravu civilistovi vie slúžiť," tvrdí minister vnútra Robert Kaliňák.
"Je dobré, že sa modernizuje v rezorte obrany. Čo ale vadí viacerým odborníkom je proces, ktorý je len ťažko možné nazvať transparentným," myslí si vojenský expert CEPI Jaroslav Naď.
Chýba odborná diskusia
Podľa experta totiž chýba odborná diskusia o tom, čo a za akých okolností sa vlastne ide obstarávať. Na tento obchod je totiž uvalený stupeň utajenia. "Ja si nemyslím, že taký dokument, aký dnes prijala Bezpečnostná rada a vláda Slovenskej republiky musí byť utajovaný. Najmä keď už pred tým došlo k tendru a toto je už len zavŕšenie nejakého procesu," hovorí Naď.
Tieto lietadlá by mali v budúcnosti slúžiť slovenskej armáde. Rovnako ich však budú môcť využívať v rámci misií pod hlavičkou NATO. Tak ako môže Severoatlantická aliancia využívať naše letisko na Sliači, výcvikový priestor Lešť, či kontroverznú logistickú základňu v Poprade.
"NATO nie je nejaká špeciálna krajina, ktorej by sme niečo dávali. My sme NATO. Ozbrojené sily rovná sa NATO," hovorí minister obrany.
"Vidím, že veľa politikov a kvázipolitikov si okolo toho robí kampaň. Bolo by však dobré, aby sa oboznámili aspoň s elementárnymi faktami, čo je obsahom našej ponuky," hovorí minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák.