Jasno
-0°
Bratislava
Drahomíra, Sára, Mário
19.1.2025
Platy ústavných činiteľov sa opäť zmrazia
Zdielať na

Platy ústavných činiteľov sa opäť zmrazia

Zdroj: isifa

BRATISLAVA / Platy ústavných činiteľov opäť neporastú. Návrh na zmrazenie platov politikov, verejných funkcionárov a sudcov, ktorý predložili poslanci za Smer-SD, dnes ústavnoprávny výbor odporučil parlamentu schváliť.

Novelu zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov, ktorá mala zabrániť ich rastu platov, ešte koncom augusta do národnej rady predložili aj poslanci za OĽaNO, o ich návrhu však parlament zatiaľ nerokoval.

Neporastú ani odmeny

Platy poslancov, členov vlády, ministrov, generálneho prokurátora, predsedu a podpredsedov Najvyššieho kontrolného úradu ostanú zmrazené na úrovni platov z roku 2011.

Sudcovia ústavného súdu aj všeobecných súdov majú poberať plat na úrovni platov z roka 2012. Neporastú ani odmeny asistentov poslancov a výdavky na prevádzku poslaneckých kancelárií, ktoré zostanú v roku 2015 rovnaké ako v roku 2011. Vládna strana si od návrhu sľubuje úsporu výdavkov štátneho rozpočtu vo výške 14,1 milióna eur.

Nutnosť schválenia

"Uvidíme, akú skúsenosť budeme mať s ústavným súdom, pokiaľ ide o zmrazenie platov sudcov,“ povedal predseda ústavnoprávneho výboru Robert Madej (Smer-SD). Podľa jeho slov už nejde o jednorazové opatrenie, keďže platy sudcov nerástli ani v minulom roku.

Súdna rada na októbrovom zasadnutí vyjadrila svoj nesúhlas s návrhom na ďalšie zmrazenie platov sudcov. Predsedníčku Janu Bajánkovú rada zaviala rokovať o tejto problematike s tým, aby kompetentní „zvážili nutnosť schválenia takéhoto kroku“.

Harabina nepresvedčí nikto

Ak rokovania budú neúspešné, Bajánková sa môže obrátiť na Ústavný súd. Bajánková diskutovala o platoch sudcov s premiérom Robertom Ficom aj s predsedom parlamentu Pavlom Paškom, rokovania sa zatiaľ neuzavreli.

Bývalý predseda Najvyššieho súdu Štefan Harabin 14. novembra podal podnet na generálnu prokuratúru, ktorá má prešetriť zákonnosť konania skupiny poslancov NR za stranu Smer-SD pri navrhovaní zmrazenia platov sudcov.

Ako povedal Harabin, nikto ho nedokáže presvedčiť, že nie je dostatok peňazí na platy sudcov, keď napríklad v zdravotníctve sa kupujú z verejných zdrojov medicínske prístroje za 1,3 milióna eur a viac a v Česku a Rakúsku obdobné prístroje vyššej kvality za 200-300 tisíc eur.

Nezmyselné náklady

"Z navrhovaného zákona je zrejmé, že zákonodarný orgán by znovu preniesol svoju politickú zodpovednosť aj na subjekty, ktoré nemôžu byť subjektmi zodpovedajúcimi za hospodárenie republiky a za dlh verejnej správy. Je nepochybné, že financovanie novovytvorenej samostatnej funkcie predsedu Súdnej rady spolu s technickým a administratívnym aparátom, sa prenáša na plecia sudcov, ktorí cez ´zrazené´ platy zaplatia aj tieto nezmyslené náklady. Považujem postup poslancov za svojvoľný a typicky účelový. Sudcovia nesmú konať svojvoľne, tak prečo by sa mala tolerovať svojvôľa na strane poslancov,“ vyhlásil Harabin.

Podľa neho je potrebné preskúmať prípadnú trestnoprávnu zodpovednosť poslancov NR, či sa nedopustili zneužívania právomoci verejného činiteľa alebo poškodzovania cudzích práv.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy