Nútené adopcie slovenských detí sú opäť horúcou témou, kompetentní rokujú
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / O odoberaní detí v zahraničí vo štvrtok opäť rokoval ľudsko-právny výbor v parlamente. Minister Ján Richter uviedol, že je dôležité, aby krajiny V4 rovnako postupovali a rovnako sa informovali. Musia tiež nájsť spoločný rozmer, silu a pochopenie.
Minister práce Ján Richter chce odoberanie detí slovenským rodičom v zahraničí riešiť na úrovni ministrov práce krajín V4. Stretnutie s nimi pripravuje na začiatok jari, pričom vzájomná spolupráca v tejto problematike je jedným z bodov.
"Ide o to, aby tieto krajiny rovnako postupovali a rovnako sa informovali, je dôležité, aby sme našli spoločný rozmer, pochopenie a silu," vysvetlil šéf rezortu práce.
Richter chce túto tému otvoriť aj na ministerskej rade v rámci Európskej únie a posunúť ju tak ďalej. "Považujem za veľmi dôležité znásobiť silu a získať podporu rezortov práce z krajín V4, pretože potom bude jednoduchšie a účinnejšie dosiahnuť výsledky," poznamenal.
Dôležitý je systém
Túto problematiku však podľa jeho slov nikdy úplne nevyriešia, je to život a ten bude aj ďalej prinášať takéto prípady. Dôležité je mať vytvorený systém, pripomenul.
"Oceňujem zmenu kvality spolupráce, intenzívnosť a rýchlosť výmeny informácií, no najdôležitejšie je, aby bola komunikácia, a tá je, aj bude," povedal minister na zasadnutí výboru s tým, že to je veľká vízia a dôvera, ktorá nastala. Aktivity ministra smerujú najmä k tomu, aby prípady odoberania detí slovenským rodičom eliminovali.
Podľa podpredsedníčky výboru Lucie Nicholsonovej by mohla do prípadov odoberania detí vstúpiť Európska únia či Európska komisia. "Možno by bolo fajn, keby sme sa s nimi v tomto spojili," poznamenala. Tento bod uznesenia však výbor národnej rady neprijal.
Pozrite si reportáž Samuela Migaľa: