Jasno
Bratislava
Klement
23.11.2024
Frešova strana postupne zaniká, odchádzajú ďalší členovia
Zdielať na

Frešova strana postupne zaniká, odchádzajú ďalší členovia

BRATISLAVA / SDKÚ-DS začali opúšťať viacerí členovia strany. Po tom ako oznámil odchod poslanec Martin Fedor, ktorý bol aj trenčianskym krajským predsedom SDKÚ-DS, odchádzajú ďalší.

Zo strany vystúpil jediný primátor SDKÚ-DS v Trenčianskom kraji Štefan Škultéty, ktorý bol v sobotu opätovne zvolený za primátora Trenčianskych Teplíc. V kraji zanikli viaceré stranícke organizácie.

Rozpad miestnych zväzov

Spolu so Škultétym odišli aj ostatní členovia strany v tomto meste. Miestny zväz sa rozpadol v Prievidzi, v Partizánskom zo strany vystúpila väčšina členov. SDKÚ-DS mala doteraz v Trenčianskom kraji približne 350 členov.

Odchod členov strany sa začal už aj v Bratislave. Zo strany odišla dvojica bývalých hovorcov Michal Lukáč a Martin Maťko. Maťko donedávna pôsobil ako poslanecký asistent Pavla Freša.

Nič nie je v poriadku

V súčasnosti je asistentom Fedora. Z SDKÚ-DS vystúpil aj šéf Kancelárie verejného ochrancu práv Marián Török, ktorý kandidoval za SDKÚ do parlamentu a v minulom volebnom období pôsobil ako tajomník poslaneckého klubu SDKÚ-DS v parlamente.

Vo štvrtok večer rokoval mestský koordinačný výbor SDKÚ-DS v Bratislave. Ako povedal jeho člen Ján Bôcik, zo strany zatiaľ nikto neodchádza. "Nikto nevystúpil. Uvidíme, čo sa udeje a na základe toho sa zariadime. Nemôžme si však nahovárať, že všetko je v poriadku. Nič nie je v poriadku,“ vyhlásil.

Prezídium SDKÚ-DS vo štvrtok rozhodlo, že vnútrostraníckou situáciou sa bude 13. decembra zaoberať ústredná rada strany.

Prídu o výhody

Zánikom poslaneckého klubu SDKÚ-DS príde strana Pavla Freša v parlamente o viacero výhod - účasť na grémiách Národnej rady, pravidelný finančný príspevok či rokovaciu miestnosť.

Poslanec Martin Fedor, ktorý v stredu ohlásil odchod z SDKÚ-DS aj z poslaneckého klubu strany, nateraz pravdepodobne zostane predsedom parlamentného výboru NR SR na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva. Pozície v osobitných kontrolných výboroch sa obsadzujú na základe volebných výsledkov, o stiahnutie Fedora z výboru by musela zažiadať SDKÚ-DS. "O tejto téme sme zatiaľ nediskutovali," povedal poslanec strany Ľudovít Kaník.

Osem zákonodarcov

Poslanecký klub SDKÚ-DS v parlamente zanikne preto, lebo odchodom Fedora bude mať menej ako osem členov. Vládny Smer-SD v roku 2013 schválil novelu rokovacieho poriadku parlamentu, podľa ktorej poslanecký klub v národnej rade automaticky zaniká, ak má menej ako osem členov.

Dovtedy rokovací poriadok hovoril iba o tom, že podmienkou na vznik poslaneckého klubu je najmenej osem zákonodarcov, žiadnym spôsobom však presne nedefinoval zánik takéhoto klubu.

Keď sa počas vlády Ivety Radičovej v roku 2011 rozpadol poslanecký klub SNS, ústavnoprávny výbor prijal nezáväzné stanovisko, že osem členov poslaneckého klubu je potrebných nielen na vznik, ale aj na jeho existenciu. Vtedajší predseda parlamentu Richard Sulík napriek tomu poslanecký klub národniarov nerozpustil a do konca volebného obdobia fungoval so siedmimi poslancami.

Začínali s 11 členmi

V roku 2001 bola situácia opačná, aj vtedy po rozpade poslaneckého klubu SNS ústavnoprávny výbor nezáväzne rozhodol, že nielen na vznik, ale aj na celú existenciu klubu treba minimálne osem poslancov. Poslanecký klub SNS vtedy zanikol.

SDKÚ-DS začínalo aktuálne volebné obdobie s 11 poslancami. Koncom roka 2013 odišla zo strany aj z poslaneckého klubu trojica Lucia Žitňanská, Magda Vášáryová a Miroslav Beblavý. Pred letom 2014 vystúpili z SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda a Ivan Mikloš, v poslaneckom klube však zostali, takže mal potrebných osem členov. Terajším odchodom Fedora poslanecký klub zanikne.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy