Skoro jasno
Bratislava
Cecília
22.11.2024
V prípade kúpy Dôvery budeme chcieť poznať majiteľa, tvrdí Fico
Zdielať na

V prípade kúpy Dôvery budeme chcieť poznať majiteľa, tvrdí Fico

Zdroj: SITA

BRATISLAVA / Ak štát bude kupovať alebo vyvlastňovať zdravotnú poisťovňu Dôvera, vláda bude chcieť poznať meno jej majiteľa, uviedol v dnešnej relácii Sobotné dialógy v Rozhlase a televízii Slovenska - RTVS premiér Robert Fico.

Polovicu akcií Dôvery vlastní finančná skupina Penta, druhá polovica patrí cyperskej firme Prefto s nejasným pozadím, podľa medializovaných informácií však za ňou môže stáť podnikateľ Juraj Široký.

Vyhol sa odpovedi

"Vy si myslíte, že my nechceme vedieť, kto je majiteľom Dôvery? Ak by sme išli do vyvlastňovania alebo odkupovania Dôvery, tak musíme dať podmienku, že musíme vedieť, s kým komunikujeme. Nemôžeme rokovať s firmou, o ktorej nič nevieme," uviedol predseda vlády.

Štát podľa Fica nebude platiť peniaze nejakej schránkovej firme. Premiér sa v relácii vyhol odpovedi na otázku, či už tiež počul o tom, že za firmou Prefto môže byť Juraj Široký.

Nevie to ani SIS

"Ja som počul o všelijakých menách, dokonca o menách bývalých vládnych politikov, ale ja na to nemám dôkazy," dodal. Kto je skutočným majiteľom druhej polovice Dôvery, nemôže podľa premiéra vedieť ani Slovenská informačná služba (SIS).

"Pravdepodobne je to tak ukryté, že to nie je šanca zistiť," konštatoval.
Premiér sa tiež vyjadril k niekoľkým zmenám, ktoré by mali nastať po kauze kúpe predraženého CT prístroja v piešťanskej nemocnici. Podľa Fica sa v zdravotníctve bude musieť podstatne viac využívať elektronické trhovisko.

Schránkové firmy

To by podľa predsedu vlády malo zabezpečiť, aby nikto nemal šancu ponúkať nejaké provízie alebo odmeny. "To je nápad, ktorý je pozitívne hodnotený aj medzinárodne," doplnil.

Veľký problém je podľa Fica s rôznymi schránkovými firmami. "Myslím, že pokiaľ ide o verejné obstarávanie, kde ide o verejné zdroje, že by mal každý vedieť, kto sa na ňom zúčastnil a kto ho vyhral," myslí si. Riešenie je podľa predsedu vlády v tom, že firma so sídlom v štáte, ktorého právny poriadok neumožňuje preukázať jej vlastníkov, bude mať zakázanú účasť na verejnom obstarávaní.

Vylúčená z možnosti zúčastňovať sa na verejnom obstarávaní bude aj firma, ktorá by síce mala sídlo na Slovensku, ale mala by akcionárov či spoločníkov nejakej firmy, kde sa nedá zistiť, kto stojí za touto firmou.

Na verejnom obstarávaní sa podľa premiéra nebudú môcť zúčastniť ani firmy, v ktorých majú verejní funkcionári, vrátane poslancov a členov vlády, účasť 10 percent a via.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy