Poslanci zmenili daň za autá, vyvolali nesúhlas
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Poslanci národnej rady vo štvrtok schválili, že platy politikov a niektorých iných verejných činiteľov zostanú aj v budúcom roku zmrazené. Odhlasovali ale aj zásadnú zmenu pre daň z motorových vozidiel, ktoré sú využívané na podnikanie. Od nového roka bude pre celé Slovensko platiť rovnaká sadzba.
Podľa ministerstva financií by daň z motorových vozidiel mala byť okrem iného spravodlivejšia, ekologickejšia a prehľadnejšia. Na tejto schôdzi sa o novele už iba hlasovalo. "Tie kamióny alebo autá, ktoré platia daň z motorových vozidiel nejazdia len v rámci jedného kraja, ale v rámci celého Slovenska," povedal poslanec a župan trenčianskeho kraja Jaroslav Baška.
Príjem štátu
Sadzby dane sa zjednotia tak, aby boli rovnaké pre celé Slovensko a pri ich výške bude zohrávať úlohu ekologickosť vozidla a jeho vplyv na životné prostredie. Zásadnou zmenou pritom je, že príjem dane už nebude príjmom samospráv, ale štátu, ktorý samosprávam bude tento výpadok kompenzovať navýšením príjmov z podielových daní.
"Všetkých ostatných sedem samosprávnych krajov, okrem Bratislavy by si malo prilepšiť. je to solidárnejšie a spravodlivejšie," myslí si poslanec zo Smeru Marián Kéry.
"Bavíme sa o výškach motorovej dane, ktorú dnes na Slovensku máme, veľmi zhruba to poviem, asi o tridsať percent vyššiu ako je v susednej Českej republike," tvrdí poslanec Pavol Zajac.
Podľa predsedu SDKÚ-DS doplatí na zmenu v dani z motorových vozidiel bratislavská župa. A práve bratislavský župan Pavol Frešo patrí k najväčším kritikom návrhu. Novela podľa neho búra princíp samosprávnosti a vláda krajom berie prakticky dosah na jedinú daň, o ktorej môžu rozhodovať župy. "Protestovali sme a ešte protestovať aj budeme," povedal Frešo.