Nákup amerických vrtuľníkov je predražený, tvrdí odborník
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Slovensko potrebuje nové vrtuľníky a pravdepodobne ich armáda bude nakupovať v Amerike. Oznámil to po svojej návšteve USA minister obrany Martin Glváč. Nákup sa vraj bude pohybovať v stovkách-miliónoch eur. Vojenskému expertovi sa to zdá pridrahé.
Slovenské vzdušné sily sa zrejme chcú definitívne zbaviť dosluhujúcich helikoptér M17 a poslať ich do zabudnutia. Namiesto nich by mali pribudnúť nové stroje.
Vedeniu armády sa najnovšie pozdávajú americké blackhawky. Každý z týchto strojov by mal byť variabilnejší, bezpečnejší a náklady na jeho prevádzku majú byť neporovnateľne nižšie.
Kultový film
Stroje vyrobené americkou súkromnou spoločnosťou sú dlhé roky súčasťou amerických jednotiek. Stali sa už legendou a je o nich dokonca nakrútený film.
Model vrtuľníka Blackhawk sa začal vyrábať ešte v roku 1979. Odvtedy prešiel niekoľkonásobnou modernizáciou. Dokáže prepraviť jedenásť plne vyzbrojených vojakov. Môže byť vybavený viacerými systémami rušičiek, vysielačiek, radarov, príprav na guľomety, či raketomety.
Našich vojakov po poslednej ceste do Spojených štátov presvedčili jeho kvality natoľko, že by ich radi videli v našich ozbrojených silách. "Deväť vrtuľníkov. S tým, že by boli dodávané postupne a hneď by boli aj uhradené," uviedol minister obrany Martin Glváč.
"Podľa nášho hodnotenia je to univerzálny stredne ťažký vrtuľník a práve týchto prvých deväť kusov na úlohy, na ktoré ho potrebujeme, nám vyhovuje," hovorí Milan Maxim,náčelník generálneho štábu Ozbrojených síl.
Armáda nákup plánuje prostredníctvom amerického fondu podporujúceho nákup zbrojárskej techniky. Navyše si naše ministerstvo od spolupráce s USA sľubuje helikoptéry za ceny, aké nakupuje americká armáda.
Výhodné ceny
Nákup pritom armáda plánuje prostredníctvom amerického fondu podporujúceho nákup zbrojárskej techniky. Navyše si naše ministerstvo si od spolupráce s Američanmi sľubuje dostať helikoptéry za ceny, aké nakupuje americká armáda.
"Tá cena zahŕňa výcvik, servis. Navyše my nakupujeme vo veľkom, preto máme pri nákupoch iné ceny a veľké zľavy," tvrdí veľvyslanec USA na Slovensku Teodore Sedgwick.
Minister obrany hovorí o tom, že za deväť vrtuľníkov, o ktoré by mala armáda záujem by mali zaplatiť viac ako 300 miliónov eur. V rámci postupnej obmeny by tak jeden stroj v prepočte stál viac ako 33 miliónov eur. "Je to na dobu šiestich rokov," dodal Glváč.
Expert: stroje sú predražené
Podľa vojenského experta sú na prvý pohľad tieto stroje predražené. Už len preto, že chýbajú podrobnejšie informácie o tomto potenciálnom nákupe.
"Nebolo povedané to čo malo byť povedané, ani jednotková cena ani špecifikácia jednotlivých strojov. Množstvo informácií je stále nejasných," hovorí armádny expert CEDI Jaroslav Naď.
Minister obrany síce tvrdí, že pre Blackhawky sa ešte na 100 percent nerozhodli a na stole majú aj iné ponuky. No podľa toho ako to dnes na ministerstve obrany vyzeralo, zrejme veľkú šancu uspieť nemajú. Navyše to vyzerá na priam expresný nákup. "Prvé dva vrtuľníky by tu mohli byť do roka," dodal Glváč.
Pozrite si priloženú reportáž: