Zatiahnuté
Bratislava
Cecília
22.11.2024
Pochybné lieky už sťahujú z trhu, zdraviu vraj nie sú škodlivé
Zdielať na

Pochybné lieky už sťahujú z trhu, zdraviu vraj nie sú škodlivé

BRATISLAVA / Distribučné spoločnosti vo štvrtok na pokyn štátneho ústavu pre kontrolu liečiv začali sťahovať tisíce balení liekov z našich lekární. Stalo sa tak po tom, čo sa prevalil škandál v celej Európe. Podľa odborníkov je to dôkaz toho, že kontrola funguje.

Európska lieková agentúra odporučila krajinám Európy stiahnuť z trhu viac ako tisícku liekov. Laboratórium GVK v Indii obvinila z falšovania a manipulácie s klinickými testami. Dotklo sa to aj slovenských pacientov. Jedenásť liekov nájdete aj v lekárňach na Slovensku.

Ak existujú laboratóriá, ktoré sú ochotné manipulovať a falšovať klinické testy liekov, sú potom lieky u nás naozaj bezpečné?

"Euroliek musí byť bezpečný, musí spĺňať všetky kritériá a až potom je na pretrase otázka účinnosti," hovorí člen správnej rady Európskej liekovej agentúry a zároveň hlavný odborník pre klinickú farmakológiu ministerstva zdravotníctva profesor Jozef Holomáň.

Ekonomický problém

Vývoj jedného lieku trvá v priemere 12 rokov a je poriadne drahý. A práve ekonomické znižovanie nákladov stojí za tým, že sa v Európe testuje stále menej. Farmaceutické firmy skúšajú laboratória aj v krajinách, kde sú pravidlá jemnejšie a najmä zaplatia menej.

"Je to ekonomický problém, dá sa to robiť lacnejšie v týchto krajinách, práve v tejto lokalite Indie, ktorá je dlhodobo známa tým, že sa tam tie skúšky nevykonávali lege artis," tvrdí Holomáň.

Nie sú škodlivé

Klinické testovanie liekov je extrémne prísne. K pacientovi sa nesmie dostať nič, čo by mu poškodilo. Európska lieková agentúra upozornila na to, že laboratória manipulovali a falšovali výsledky klinických testov. 

Dodáva, že neexistuje žiaden dôkaz o tom, že by lieky boli naozaj zdraviu škodlivé.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy