Oficiálne potvrdené: Referendum bolo neúspešné
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
SLOVENSKO / Referendum o ochrane rodiny je neplatné. Účasť na ňom bola 21,41 percenta. Keďže nepresiahla 50 percent, plebiscit je neplatný, oznámila to Ústredná komisia pre referendum Slovenskej republiky.
Hlasovať v sobotnom referende mohlo 4 411 529 ľudí, hlasovacie lístky vydali 944 674 občanom. Odovzdaných hlasovacích lístkov bolo 944 209, neplatných 6 074.
Z doterajších ôsmich plebiscitov bol platný iba jeden. Ten z mája 2003 o vstupe Slovenska do Európskej únie.
Oficiálne výsledky
ČÍSLO OTÁZKY | ZNENIE OTÁZKY | ODPOVEDE ÁNO |
---|---|---|
1. | Súhlasíte s tým, aby sa manželstvom nemohlo nazývať žiadne iné spolužitie osôb okrem zväzku medzi jedným mužom a jednou ženou? | 94,5 % |
2. | Súhlasíte s tým, aby párom alebo skupinám osôb rovnakého pohlavia nebolo umožnené osvojenie (adopcia) detí a ich následná výchova? | 92,43 % |
3. | Súhlasíte s tým, aby školy nemohli vyžadovať účasť detí na vyučovaní v oblasti sexuálneho správania či eutanázie, ak ich rodičia alebo deti samy nesúhlasia s obsahom vyučovania? | 90,32 % |
Zdroj: ŠÚ SR
Deväť sťažností
Ústredná referendová komisia riešila spolu deväť sťažností. V žiadnom z prípadov nedošlo k porušeniu zákona. "Vyhodnotili sme konanie ako mimoriadne pokojné, oproti voľbám bolo podnetov minimum," vyjadril sa podpredseda komisie Martin Poliačik.
Prezident Andrej Kiska prišiel na referendum hlasovať sám:
Podľa neho sa zaoberali najmä otázkou okolia hlasovacích miestností, najväčší problém bol so školou v Bratislave, ktorá mala na budove veľkú plachtu k referendu. Vydali ale pokyn, aby sa takéto veci odstraňovali.
Druhý problém boli takzvané mŕtve duše. "V zoznamoch voličov bolo niekoľko ľudí, ktorí vykazovali vek viac ako 110 rokov, zrejme nie sú nažive," povedal Poliačik s tým, že bude preto treba doladiť komunikáciu mestských obvodov s centrálnym registrom obyvateľstva.
Referendum zároveň podľa Poliačika otestovalo systém na preverovanie totožnosti a bydliska ľudí, ktorí chcú hlasovať s pasom, pričom tvrdia, že nemajú na Slovensku trvalý pobyt. Systém má zabrániť, aby takýto človek nemohol hlasovať viackrát.
Najvyššia účasť
Najvyššia účasť bola v obvode Námestovo, kde dosiahla 51,82 percenta. Bol to zároveň jediný obvod s viac ako 50-percentnou účasťou.
Najvyššia účasť bola v Námestove:
Najnižšia účasť bola v Dunajskej Strede, kde hlasovalo 7,64 percenta oprávnených voličov.
V Sútore neodovzdal nikto svoj hlas:
Z pohľadu obcí bola najvyššia účasť v Beňadove (obvod Námestovo), kde hlasovalo 86,62 percenta občanov. Nulová účasť bola v obci Sútor v obvode Rimavská Sobota. Na košickom sídlisku Luník IX bola účasť 0,83 percenta.
V mestách a mestských častiach bola účasť 18,06 percenta, v obciach prišlo na referendum 25,53 percenta ľudí.
Viac nie ako áno
V niektorých obciach bolo viac odpovedí "nie" ako "áno". Bolo to napríklad v obci Sása (obvod Rimavská Sobota), kde na prvú otázku bolo 57 percent negatívnych odpovedí. Pri druhej otázke odpovedalo "nie" 83,3 percenta hlasujúcich v obci Potok (Rimavská Sobota).
Na tretiu otázku nebola žiadna kladná odpoveď v obci Omastiná (obvod Bánovce nad Bebravou). Vydali tam ale len štyri hlasovacie lístky.
Takmer štyritisíc policajtov
Na poriadok počas sobotného referenda dohliadalo 3 700 vyčlenených policajtov. V službe bolo pritom ďalších dvetisíc policajtov. Pred sobotou dostali policajti šesť podaní, v jednom prípade začali trestné stíhanie vo veci.
"Týka sa nebezpečného vyhrážania," priblížil policajný viceprezident Ľubomír Ábel. Ďalšie dve oznámenia ešte dopĺňajú, tri prípady sa týkajú priestupkov.
Počas samotného referenda zaznamenali dve podania. Jedno riešia ako priestupok a druhé ešte doplňujú, aby ho mohli vyhodnotiť.
Záujem o hlasovanie prejavili aj ľudia v policajných celách. Zo 64 osôb hlasovalo 11 ľudí a z 39 predvedených osôb využilo možnosť hlasovať 11 ľudí.
Slováci hlasovali v Referende o rodine, pozrite si reportáž: