Rómovia protestujú proti oslobodeniu policajtov v kauze šikanovania detí
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Strana rómskej únie avizovala verejný protest proti rozsudku košického súdu, ktorý oslobodil policajtov spod obžaloby v kauze údajného šikanovania rómskych chlapcov. Známu nahrávku súd neuznal ako dôkaz, keďže vraj bola získaná nezákonne. Rómovia za tým vidia snahu zamiesť vec pod koberec a tiež rasové motívy. V proteste chcú pokračovať.
UPOZORNENIE: Obsah nie je vhodný pre maloletých a mladistvých čitateľov.
Na protestné zhromaždenie napokon neočakávane prišiel iba jediný človek, ktorý predniesol stanovisko za svoju stranu. "Z poverenia predsedníctva strany by sme chceli vyjadriť nesúhlas s vyhlásením košického súdu," povedal František Tanko zo Strany rómskej únie.
Nezákonný spôsob
Okresný súd Košice II v piatok oslobodil spod obžaloby zneužitia právomoci verejného činiteľa desiatich policajtov a ďalších štyroch obžalovaných aj z vydierania. Hlavný dôkaz, známy videozáznam, súd nebral ako dôkaz, keďže podľa neho bol získaný nezákonným spôsobom. A to popudilo aj šéfa rómskej únie.
"To je na hlavu postavené, aby jedna sudkyňa, ktorá pochybuje o tom, že videozáznam, ktorý obletel celé Slovensko, aby sa toto nestalo," krúti hlavou Tanko.
Odškodné
Teraz vraj navyše policajti budú žiadať ešte aj odškodné a nastúpia opäť do práce. Podľa pána Tanka išlo jednoznačne o rasovú diskrimináciu. "Podľa mňa je to rasistické. Ja si osobne myslím, že ten rozsudok padol len na základe toho, že sa to chcelo zamiesť pod koberec," dodáva Tanko.
Chcú sa preto obrátiť sa na ministra spravodlivosti, generálneho prokurátora a ombudsmanku. V proteste budú vraj pokračovať.
Okrem záznamu, na ktorý dá súhlas sudca, súd uzná aj záznamy z kamier na verejnom priestranstve, alebo budov a športových podujatí, ak sú označené. "Nahrávka získaná takýmto spôsobom je prípustná. V inom prípade sudca ju nemôže pripustiť," vysvetľuje Jozef Záhora z Paneurópskej vysokej školy.
Nešlo o originál
"Kto uskutočňuje nahrávky, alebo zaznamenáva určité rozhovory, o ktorých dotyční nevedia, tak je to dôkaz, ktorý nie je získaný zákonným spôsobom," hovorí expertka na trestné právo Lucia Kurilovská.
Záznam, o ktorom je reč, bol údajne strihaný a nešlo ani o originál.
Vyšetrovatelia a prokurátori síce môžu pracovať aj s takýmito dôkazmi, no je na sudcovi, či ho uzná alebo nie.
Pozrite si reportáž redaktora Antona Adamčíka: