Jasno
-0°
Bratislava
Drahomíra, Sára, Mário
19.1.2025
Varovanie odborníka: Nelegálne lekárne na internete môžu zabíjať!
Zdielať na

Varovanie odborníka: Nelegálne lekárne na internete môžu zabíjať!

BRATISLAVA / Nákup cez internetovú nelegálnu lekáreň môže zabíjať. Podľa riaditeľa národnej protidrogovej jednotky Mariána Geletu sú hlásené prípady, kedy neregistrované lieky zabíjali.

Tým, že štátny orgán nedal punc na tento liek a na Slovensku alebo v Európskej únii nie je registrovaný, môže hroziť poškodenie zdravia. "Sú hlásené aj prípady smrti a v takomto prípade si musí objednávateľ musí niesť riziko, ktoré s tým súvisí," uviedol riaditeľ Národnej protidrogovej jednotky Marián Geleta.

Nelegálne internetové lekárne

Slovensko čelí v poslednom období masívnemu rozšíreniu nelegálnych internetových lekární a internetových obchodov, ktoré ponúkajú nové psychoaktívne látky, anabolické steroidy a neregistrované či falošné lieky.

"Táto oblasť si vyžaduje komplexný prístup a legislatívne návrhy, ktoré priblížia súčasnú právnu úpravu k väčšine krajín EÚ," konštatuje policajná správa o drogách za minulý rok, ktorú zverejnili na webstránke polície.

Obchod s drogami

Podľa správy práve nezákonné obchodovanie s chemickými, farmaceutickými látkami či neregistrovanými liekmi je živnou pôdou pre výrobu a rozširovanie nových psychoaktívnych látok. Tie nie sú na zozname štátom kontrolovaných látok, a tak ich nemôže štát stiahnuť z obehu.

Policajná protidrogová jednotka bojuje aj v oblasti farmaceutickej kriminality. Minulý rok sa zapojila do operácie Interpolu s názvom Pangea VII. Akciu koordinoval generálny sekretariát Interpolu vo francúzskom Lyone, zamerali sa ňou na zločinecké siete, ktoré predávajú falošné liečivá cez nelegálne internetové lekárne.

Do akcie sa zapojilo dvesto orgánov zo 111 krajín, zadržali 237 osôb z celého sveta a potenciálne nebezpečné liečivá za 36 miliónov amerických dolárov. Bola to najväčšia globálna akcia proti falošným liečivám, výsledkom bolo stiahnutie viac ako 19-tisíc inzerátov na nelegálne lieky a zrušenie 10 600 webstránok.

Sedatíva aj anaboliká

Medzi falošnými a nelegálnymi liekmi boli napríklad lieky na erektilnú dysfunkciu, anorexianty (zoštíhľovače), hypnotiká a sedatíva, analgetiká, anabolické steroidy, antidepresíva či rastové hormóny.

Výsledkom akcie Pangea na Slovensku bolo, že naši policajti našli a preskúmali 19 webstránok, ktoré v slovenčine predávajú lieky a zdravotnícke pomôcky bez príslušných povolení. "Vo väčšine prípadov ide o neregistrované, teda nelegálne lieky a lieky viazané na predpis, ktoré môžu vážne ohroziť zdravie až s fatálnym následkom," spomína správa o drogách.

Devätnásť stránok na Slovensku

Národná kriminálna agentúra poslala kolegom do Lyonu informácie o spomínaných 19 stránkach, ktoré prevádzkujú slovenské subjekty na našom území.

Správu o stave a vývoji drogovej scény na území Slovenskej republiky v roku 2014 spracovala Národná kriminálna agentúra a ponúka ho verejnosti na svojej webstránke. Čitateľovi prináša exkurz drogovou scénou v historickom kontexte, v správe možno nájsť aj prehľad drog, ktoré sa u nás najviac konzumujú a vyrábajú ako aj rôzne štatistiky.

V Novinách o 17-ej rozprával o tejto problematike riaditeľ Národnej protidrogovej jednotky, podplukovník Marián Geleta: 

Súvisiace články

Najčítanejšie správy