Pozor na nebezpečného meningokoka, podobá sa na chrípku
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Meningokok podľa lekárov síce neútočí často, je ale mimoriadne agresívny. Od prvých príznakov a smrti delia človeka len hodiny. Pacienti môžu prísť aj o časti končatín. Dôležité je rozpoznať správne prvé príznaky, pretože sa dá liečiť.
"Lekári mi vtedy dávali šancu na prežitie len štyri percentá," spomína Andrea Brzobohatá, pacientka a zakladateľka Občianskeho združenia Foot No Stress.
Žena si do poslednej chvíle myslela, že ju trápi len chrípka. Prebrala sa v nemocnici, kde bola päť týždňov v kóme.
Pre meningokoka prišla o nohy a telo mala posiate škvrnami.
"Mala som typické príznaky, mala som fialové škvrny, bolelo ma v krku, preháňalo ma, ale vtedy som toto ochorenie nepoznala. Keby som to vedela, zavolám si záchranku skôr," hovorí.
Podobnosť s chrípkou
Ochorenie sa v prvých momentoch podobá na chrípku, no priebeh je dramatický a má rýchly spád. "Znie to drasticky, ale väčšinou si večer ľahne človek zdraví a ráno môže byť mŕtvy," uviedla lekárka Katarína Holečková.
Menigokok môže spôsobiť meningitídu, ale i celkovú sepsu. Okrem príznakov ako horúčka, či bolesť v krku sa na členkoch a priehlavkoch objavujú takzvané petéchie.
"Vyzerá to ako špendlíková hlavička. Drobné červené bodky, ktoré sa tam objavia a ktoré majú doslova pred očami tendencie sa šíriť hore," dodala Holečková.
Hra o čas
Okamžite treba zavolať pomoc. Hrá sa totiž o čas. Prvé antibiotiká by pacient mal dostať ešte v sanitke. "Úlohu zohrávajú minúty," dopĺňa Holečková.
Ohrození nie sú len dospelí, ale najmä deti do piatich rokov a tiež tínedžeri.
Existuje 15 sérotypov menigokokov. Proti piatim sa na Slovensku dá zaočkovať.
Upozorňujeme, že nasledujúca reportáž nie je vhodná pre maloletých divákov.