Hrozivá štatistika: Každá druhá Slovenka je týraná
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Žiaden partner nevstupuje do manželstva preto, aby mu jeho polovička fyzicky ubližovala alebo ho psychicky týrala. Štatistiky však odhaľujú desivú realitu. Zistili sme alarmujúce číslo, ktoré sa týka toho, koľko žien sa s psychickým týraním už stretlo. Podľa odborníkov je najnebezpečnejšie to, že mnohí týraní partneri smutnú realitu nechcú vidieť.
S psychickými aktami násilia trpí 47 percent žien. Až takmer polovica žien na Slovensku zažila aspoň raz v živote domáce násilie. Alarmujúce číslo až naháňa zimomriavky. Každý jeden prípad je veľmi špecifický. Tyrani však môžu mať predsa len isté spoločné črty.
"Sú to častokrát ľudia, ktorí sú egoistickí, zameraní na seba, majú pocit výnimočnosti alebo nadradenosti, potrebujú ovládať druhých ľudí, mať kontrolu nad ich životom," hovorí psychologička Adriana Havašová.
Žiarlivosť
A na to, aby svojho partnera zastrašili a vyvolali v ňom pocit viny, sú schopní využiť všetky prostriedky. Takíto ľudia často žiarlia a svoju polovičku izolujú pred okolitým svetom. Najprv sa nesmie stretávať s priateľmi, neskôr už ani s rodinou.
"Často má len informácie od človeka, ktorý ju tyranizuje a nakoniec sa aj stotožní s tým, čo jej hovorí," tvrdí psychologička. To, že situácia v domácnosti je skutočne vážna naznačí aj to, že nadávky a vyhrážky sú na dennom poriadku.
Dôkazy
Najmä dôkazy môžu pomôcť k tomu, aby obeť už nemusela žiť v neustálom strachu. Ale aj tie musí polícia najskôr preveriť. "Vyšetrovateľ to spracuje, v prípade, že ide o násilie, ktoré by bolo spáchané, dozorujúci prokurátor sa rozhodne, či tam netreba znalecké vyšetrenie z oblasti psychológie a psychiatrie a na základe toho sa potom rozbehnú všetky úkony," tvrdí psychiater Vít Povrazník.
Téme sa venuje redaktorka Táňa Slivková: