Skoro jasno
Bratislava
Klement
23.11.2024
Cameron, McCain či Orbán. Tákato bola konferencia GLOBSEC
Zdielať na

Cameron, McCain či Orbán. Tákato bola konferencia GLOBSEC

BRATISLAVA / Za tri dni sa v Bratislave vystriedalo 1 000 hostí z celého sveta, vrátane politických elít. Medzi najvýznamnejších hostí na 10. ročníku bezpečnostnej konferencie GLOBSEC podľa organizátorov patril britský premiér David Cameron, ktorého prejav sledovali na celom svete.

Tohtoročná bezpečnostná konferencia GLOBSEC pomohla priniesť aj väčšiu jasnosť v tom, či sú Európska únia a Západ odhodlaní postaviť sa za tie hodnoty a princípy, na ktorých európska bezpečnosť stojí. Myslí si to zakladateľ konferencie Róbert Vass.

Podľa Vassa bol tohtoročný GLOBSEC mimoriadne úspešný nielen preto, že sme tu mali politikov z celého sveta a expertov z viac ako 70 krajín. Vass je mimoriadne rád, že mohli hostiť britského premiéra Davida Camerona. "Mal naozaj veľmi dôležitý prejav, ktorý sledovali na celom svete. Pokrývali ho nielen vo Veľkej Británii, ale aj Spojených štátoch amerických a iných kútoch sveta," uviedol Vass.

Americký senátor

Myslí si, že dôležitý bol aj prejav amerických senátorov na čele s bývalým vyzývateľom Baracka Obamu v prezidentských voľbách v roku 2008 Johnom McCainom. "Vyzvali na väčšiu pomoc Ukrajine. Tá je dnes naozaj v komplikovanej bezpečnostnej situácii a nedokáže sa sama brániť," povedal Vass a dodal, že krajina dnes čelí obrovskému bezpečnostnému riziku.

Na konferencii sa mal zúčastniť aj ukrajinský prezident Petro Porošenko, ktorý však nemohol prísť. "Nemohol prísť pre situáciu na Ukrajine. Rozumieme tomu, ukrajinskí predstavitelia si ťažko plánujú kalendáre," skonštatoval zakladateľ GLOBSEC-u.

Dôležité témy

Organizátori pred začatím konferencie avizovali, že si prajú, aby GLOBSEC bol akousi prípravou na budúcoročný summit Severoatlantickej aliancie (NATO) vo Varšave. "Myslím si, že sa to podarilo. Na rokovaniach sme začali nastoľovať témy, ktoré by sme chceli rozvíjať do summitu,“ povedal Vass a dodal, že všetci musíme pracovať na tom, aby to bol úspešný summit. Podľa jeho slov by mal summit NATO vo Varšave ukázať jednotu transatlantického spoločenstva reagovať na rôzne hrozby.

Diskusie, ktoré v Bratislave prebiehali od piatku 19. júna, podľa Vassa prispeli k posunutiu medzinárodnej debaty o riešení otázky Ukrajiny, budúcnosti s Ruskom, otázky imigrantov zo severnej Afriky. Prispeli tiež k riešeniu otázky o budúcnosti Európskej únie, ktorá je testovaná vnútornými napätiami, či už je to Gréckom a jeho možnom odchode z eurozóny, alebo otázkou budúcnosti vzťahov s Veľkou Britániou.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy