Na Slovensku vymierajú zubári, mladí odchádzajú do zahraničia
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Bežným slovenským zubárom je v súčasnosti 57-ročná žena. Stomatológov vo veku viac ako 60 rokov je vyše tridsať percent. Mladých absolventov je málo. Dôvodom starnutia lekárov je skutočnosť, že v minulosti lekárske fakulty prijímali menší počet študentov stomatológie.
Na Slovensku sa o zuby stará približne 3 400 stomatológov. O pár rokov ich ale môže byť výrazne menej.
"Tridsať percent je v dôchodkovom veku a päťdesiat percent má nad 51 rokov," uviedol prezident Slovenskej komory zubných lekárov Ján Gašič.
Orava a Banská Bystrica
Najhoršia situácia je na Orave a v Banskobystrickom kraji.
"Je to fantastická práca, mňa nesmierne baví," hovorí Jarmila Šovčíková, zubárka z Banskej Bystrice. Svojmu povolaniu sa venuje už 47 rokov.
V ambulancii je denne, no priznáva, že už ju začínajú trápiť zdravotné problémy a tiež už občas nevládze.
"Už ma trápia všetky problémy, ktoré idú s vekom. Chrbtica ma už bolí, ruky už tiež nie sú to, čo bývali. Mám zápal ramena, tak mám nervy, že nemôžem robiť," vyratúva zubárka.
O odchode na dôchodok nepremýšľa, pretože cíti zodpovednosť za svojich pacientov.
"Mňa to baví. Čím dlhšie, tým lepšie, len neviem, či vydržím. Do dôchodku by som išla nerada a nie je za mňa ani náhrada," ozrejmuje Šovčíková.
Málo mladých
Problémom je, že absolventov stomatológie je málo. Skúsení zubári tak nemajú komu odovzdať svoje ambulancie.
"Príde zubný lekár k zubnému lekárovi, ktorý má cez 65 rokov, príde na ďalší obvod a on už fyzicky nie je schopný pomaličky zvládnuť ani akútne stavy," ozrejmuje Gašič.
Minulý rok skončilo štúdium niečo cez sto študentov. Tretina z nich odchádza do zahraničia. "Veľmi podobné je to u všeobecných lekárov, pediatrov i gynekológov," skonštatoval Ján Kovalčík z Ineko.
Zubármi sú najmä dôchodcovia, mladých absolventov je málo. Pozrite si reportáž Petry Diškovej a Kataríny Kováčikovej: