Farmaceutickým firmám hrozí pokuta za klamanie o financovaní lekárov
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Od roku 2012 musia lekári na Slovensku povinne nahlasovať spoluprácu s farmaceutickými firmami a najmä ich finančnú podporu. Po novom bude farmaceutickým firmám hroziť za klamanie o financovaní lekárov pokuta.
Spolupráca lekárov a farmaceutických firiem je v drvivej väčšine prípadov podľa Transparency International úplne v poriadku. Sú však aj také prípady, ktoré nevrhajú dobré svetlo na našu krajinu.
" V roku 2011 zatkli v Chorvátsku 300 lekárov, v 2012 ich obvinili z korupcie," spomína Zuzana Dančíková z Transparency International. Zákon už existuje, ale lekári o ňom nevedia, alebo ho ignurujú.
"Za minulý rok nahlásili len 23 spoluprác, pričom firmy tvrdia, že spolupracujú s tisíckou lekárov,"pokračuje Dančíková. Spolupráca je dôležitá pre vzdelávanie, klinické skúšanie, či medzinárodné projekty, avšak má mať pravidlá a tie nefungovali, a tak prišla zmena.
Pokuty
"Zdravotníckym pracovníkom odpadá administratívna povinnosť tieto príjmy zverejňovať a túto povinnosť má iba farmaceutická spoločnosť," povedal minister zdravotníctva Viliam Čislák.
Všetky údaje budú na webe národného centra pre zdravotnícke informácie. "Prispieva k obmedzeniu priestoru pre nejaké nekalé konanie," hovorí Dančíková. Ak firma nesplní svoju povinnosť prvýkrát, dostane pokutu 10 tisíc eur. Tam to nemusí končiť. "Ak sa to bude opakovať, tak sa suma môže vyšplhať aj na 30 tisíc eur," informuje riaditeľ sekcie liekovej politiky Matej Hlôška.
Téme sa venuje redaktorka Mária Ölvedyová: