SHMÚ varuje: Slovensko zasiahnu silné búrky, hrozia povodne
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Silné búrky môžu v sobotu v niektorých okresoch Slovenska spôsobiť povodne. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMU) na dnes vydal výstrahu 1. stupňa pred prívalovými povodňami v okresoch Liptovský Mikuláš, Ružomberok, Banská Bystrica, Brezno, Rožňava, Poprad, Spišská Nová Ves a Gelnica.
Lokálne sa môžu zvýšiť hladiny hlavne na malých tokoch. Silné búrky dnes meteorológovia očakávajú v okresoch Banská Bystrica, Brezno, Gelnica, Rožňava, Spišská Nová Ves, Poprad, Liptovský Mikuláš a Ružomberok.
Pre tieto okresy platí v sobotu do 17-hodiny výstraha 2. stupňa, napršať tu môže 30 až 50 milimetrov zrážok. Pre okresy Kežmarok, Levoča, Stará Ľubovňa, Bytča, Dolný Kubín, Kysucké Nové Mesto, Martin, Námestovo, Turčianske Teplice, Tvrdošín, Čadca a Žilina platí výstraha 1. stupňa pred búrkami, napršať tu môže 20 až 40 milimetrov zrážok.
Vysoké teploty
Meteorológovia varujú pred extrémnymi horúčavami, ktoré cez víkend zasiahnu celé územie Slovenska. Za posledných 24 hodín nahlásili Záchrannej zdravotnej službe celkovo 105 kolapsov z dôvodu horúčav.
Výstraha 2. stupňa platí v sobotu od 12:00 do 19:00 pre všetky kraje okrem Prešovského a Žilinského. V Bratislavskom, Trnavskom, Nitrianskom, Banskobystrickom, Trenčianskom a Košickom kraji sa očakávajú teploty 35 až 37 stupňov Celzia. Zvyšok územia zasiahnu horúčavy dosahujúce 30 až 34 stupňov.
Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal dokonca výstrahu 1. stupňa na noc pre juhozápad Slovenska. Nočná teplota vzduchu tu neklesne pod 20 až 22 stupňov Celzia. Výstraha 2. stupňa bude platiť aj v nedeľu od 12:00 do 18:00 na celom území Slovenska okrem Prešovského a Žilinského kraja, kde zostáva v platnosti výstraha 1. stupňa.
Kolapsy
Za posledných 24 hodín nahlásili Záchrannej zdravotnej službe celkovo 105 kolapsov. najviac ľudí skolabovalo v Bratislavskom kraji, najmenej v Trnavskom kraji. Záchranári i meteorológovia varujú pred extrémnymi horúčavami, ktoré cez víkend zasiahnu celé územie Slovenska.
V Bratislavskom, Trnavskom, Nitrianskom, Banskobystrickom, Trenčianskom a Košickom kraji sa očakávajú teploty 35 až 37 stupňov Celzia. Zvyšok územia zasiahnu horúčavy dosahujúce 30 až 34 stupňov.
Ohrozené deti
Pri horúčavách sú najrizikovejšími skupinami deti a seniori, ľudia trpiaci srdcovo-cievnymi ochoreniami či fyzicky pracujúci ľudia vystavení celodennému slnečnému žiareniu. Preto je veľmi dôležité dodržiavať správne zásady pobytu na slnku. Príznaky prehriatia organizmu sú bledá pokožka, potenie, bolesť hlavy, únava, slabosť, nutkanie na vracanie či samotné vracanie. Človeka je najlepšie v takomto prípade, pokiaľ je pri vedomí, premiestniť do chladnejšieho a tienistého prostredia, vhodne ho uložiť, sledovať jeho základné životné funkcie a komunikovať s ním.
Veľmi dôležité je u postihnutého nahradiť stratu tekutín spôsobenú prehriatím, ochladiť telo vlažnou sprchou alebo studenými obkladmi. Postihnutému nikdy nepodávame alkoholické nápoje alebo kávu. Kolapsový stav človeka v bezvedomí vyžaduje okamžité privolanie záchrannej zdravotnej služby na tiesňovej linke 155 a dodržanie pokynov operátora zdravotnej služby. Operátor pri komunikácii s volajúcim rozhodne o postupe a bezodkladne vydá pokyn na zásah skupine ambulancie záchrannej zdravotnej služby.
Pri teplote vzduchu nad 35 stupňov sa náš organizmus prestáva svojpomocne ochladzovať a trpia všetky orgány. Zvyšuje sa telesná tela, hustne nám krv a namáha sa nielen srdce, obličky,pečeň aj svaly. Pozrite si reportáž: