Jasno
Bratislava
Drahomíra, Sára, Mário
19.1.2025
Pri voľbe povolania má na dieťa najväčší vplyv rodina
Zdielať na

Pri voľbe povolania má na dieťa najväčší vplyv rodina

BRATISLAVA / Rodina má na dieťa pri voľbe povolania najväčší vplyv. Potvrdil to prieskum v rámci Národného projektu KomposyT, ktorý urobil Výskumný ústav detskej psychológie a patopsychológie u žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami. Dotazník vyplnilo spolu 3832 žiakov siedmeho, ôsmeho a deviateho ročníka základných škôl.

Najväčší vplyv rodičov pri výbere strednej školy potvrdilo v dotazníkoch celkovo 63 percent deviatakov základných škôl. Informovala o tom hovorkyňa ministerstva školstva pre priamo riadené organizácie Monika Hucáková.

Výchovný poradca

Druhou najvplyvnejšou osobou pri voľbe povolania je po rodičoch výchovný poradca. Informácie a rady od výchovného poradcu pritom hodnotí 44 percent žiakov ako veľmi užitočné, 49 percent žiakov sa vyjadrilo, že im čiastočne pomohli a ďalší si myslia, že im vôbec nepomohli.

Len deväť percent opýtaných ovplyvnili pri voľbe povolania iní pedagógovia. Zaujímavosťou je, že časť žiakov má pocit, že ich pri voľbe povolania neovplyvnil nikto. Dôležitou skupinou, ktorá vplýva na žiakov pri voľbe povolania, sú aj kamaráti.

Individuálne poradenstvo

Do prieskumu sa zapojilo aj 2 536 siedmakov a ôsmakov základných škôl. Viac ako polovica z nich považuje za vhodné začať hovoriť o voľbe povolania už v ôsmom ročníku a 27 percent žiakov to považuje za vhodné už od siedmeho ročníka.

Celkovo väčšina opýtaných žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami sa už s výchovným poradcom o voľbe povolania rozprávalo a niektorí by uvítali aj individuálne poradenstvo od výchovného poradcu. Žiaci majú záujem aj o individuálne diagnostikovanie svojich predpokladov a chcú navštevovať aj burzy stredných škôl.

Formy poradenstva

Výchovní poradcovia využívali pri žiakoch základných škôl so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami rôzne formy poradenstva. Najčastejšie poskytovali žiakovi individuálne poradenstvo, ďalej informácie o stredných školách a využívali tiež dotazníky a testy.

Ministerstvo práce a tiež školstva chce minimalizovať absolventov stredných a vysokých škôl, ktorí končia na úrade práce. Riešením majú byť zamestnávatelia, ktorí budú zadávať svoje kritéria na pracovné pozície, pozrite si reportáž: 

Súvisiace články

Najčítanejšie správy