Vojna nedáva na výber: Utekajú, hoci vedia o mŕtvych cestou do Európy
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Keby u nás vypukla vojna, strieľalo by sa z ťažkých zbraní a vaši príbuzní by umierali na ulici pred vašimi očami, ako by ste sa rozhodli - zostali by ste alebo by ste utekali? Túto a podobné otázky si kladú aj obyvatelia Sýrie. Aj oni sledujú správy, vidia, že na brehoch Európy a v odstavených nákladných autách umierajú utečenci.
Aj blízkovýchodné médiá sú plné hrôzostrašných príbehov ľudí umierajúcich na brehoch vysnívanej bezpečnej a prívetivej Európy. Pre niektorých obyvateľov Sýrie je táto hrozba dosť veľká na to, aby sa pokúsili zostať a prečkať krvavú občiansku vojnu v ich krajine.
"Rozmyslel som si to. Stačilo mi, keď som videl, čo sa deje s utečencami na mori, či v nákladných autách, pri stretoch s políciou v Macedónsku a Maďarsku," hovorí sýrsky novinár Amir Deirawan.
Nádej na prežitie
Iní sú však naďalej presvedčení o tom, že zostať, znamená spáchať samovraždu. Pokúsiť sa o útek do Európy dáva aspoň nejakú nádej na prežitie a možno aj na lepší život.
"Vojna v Sýrii môže trvať ešte 10 či 20 rokov. Skôr či neskôr tu prídem o život. Viem, že cestou o Európy riskujem veľa, ale ak prežijem, môžem žiť normálnym životom, najlepšie v Nemecku, ktoré je k nám priateľské," povedal novinár Mohamed.
Tábory v Jordánsku a Libanone
Sýriu už od vypuknutia bojov pred štyrmi rokmi opustili milióny jej obyvateľov, mnohí sú v utečeneckých táboroch v Jordánsku či Libanone. Podmienky sú tam veľmi sparťanské.
"Libanonci sú k nám milí, ale sme tu už dlho a situácia sa už stáva neúnosnou. Ale nepôjdem sa utopiť v mori," priznala sa Sýrčanka v tábore v Libanone Um Mohammed.
Téme sa venuje redaktor Daniel Levický Archleb: