Štát bude môcť vyvlastniť aj byty a domy, ak si to vyžiada verejný záujem
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Vyvlastnenie pozemku alebo stavby bude možné pri súčasnom splnení štyroch podmienok - v nevyhnutnej miere, vo verejnom záujme, na základe zákona a za primeranú náhradu. Počíta s tým zákon o vyvlastňovaní pozemkov a stavieb, ktorý schválili poslanci.
Vyvlastnenie musí byť v súlade s cieľmi a zámermi územného plánovania. Tie musia preukázať územným rozhodnutím, územným súhlasom alebo záväzným stanoviskom obce vo vyvlastňovacom konaní.
Finančná náhrada
Zmení sa vzťah vyvlastnenia a náhrady, čiže kompenzácia za nútený prechod alebo obmedzenie vlastníckeho práva.
Rozsah vyvlastnenia musí byť primeraný účelu a nebude možné rozhodnúť o prechode vlastníckeho práva, keď postačí jeho obmedzenie. Za vyvlastnenie poskytnú majiteľovi nehnuteľnosti finančnú náhradu.
Jednorazové peniaze
Peniaze dostane vyvlastnenej nehnuteľnosti jednorazovo, do 30 dní od právoplatnosti rozhodnutia o vyvlastnení. V prípade, že za vyvlastnený byt alebo dom poskytne jeho nadobúdateľ novú nehnuteľnosť, bude mať na to dva roky. Počas tohto obdobia bude musieť pôvodnému majiteľovi uhradiť náklady na bývanie.
Konanie o vyvlastňovaní bude viesť príslušný okresný úrad v sídle kraja. Odvolacím orgánom bude ministerstvo dopravy. Zákon bude účinný od 1. júla 2016.
V parlamente bol aj reportér Peter Petrus: