Výbor proti mučeniu kritizuje Slovensko za absenciu nezávislého vyšetrovania
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: Isifa
BRATISLAVA / Výbor OSN proti mučeniu kritizuje Slovensko vo viacerých oblastiach. Jednou z nich je i absencia nezávislého a nestranného vyšetrovania. Pod paľbou kritiky je napríklad používanie prílišnej sily bezpečnostnými zložkami najmä voči Rómom, pričom obavy vyvoláva tiež zriedkavé potrestanie zodpovedných.
Výbor okrem iného spomína prípad policajného zásahu z júna 2013 v Moldave nad Bodvou, keď polícia zle zaobchádzala so zadržanými, no žiadneho policajta neobvinili.
"Vláda musí zabezpečiť rýchle, nestranné a efektívne vyšetrenie všetkých prípadov použitia neprimeranej sily zo strany polície," informuje s tým, že tiež žiada presné informácie o takýchto prípadoch, a teda, koľko ich bolo prešetrených, koľko osôb potrestaných a koľko prípadov súviselo s vekom, pohlavím či etnickým pôvodom obetí.
Zmeny nebudú
Kritika zo strany Európskeho výboru na zabránenie mučeniu a neľudskému či ponižujúcemu zaobchádzaniu alebo trestaniu má však pre Slovensko len odporúčací charakter.
Ministerstvo vnútra v prípade zriadenia nezávislého vyšetrovacieho orgánu nič meniť neplánuje. Ako uviedla Michaela Paulenová z tlačového odboru kancelárie ministra vnútra, "inšpekcia je nezávislá a pracuje pod dozorom prokuratúry, ktorá je pánom trestného konania. A tá na Slovensku, na rozdiel od iných európskych krajín, nepatrí pod ministerstvo spravodlivosti, ako je to napríklad Štátne zastupiteľstvo v Českej republike".
Ombudsmanka súhlasí
Zriadenie nezávislého vyšetrovacieho orgánu, ktorý by prešetroval postupy polície, už tretí rok navrhuje aj verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová. Ako uviedol jej poradca pre médiá a komunikáciu Ján Glovičko, stanovisko a odporúčanie výboru OSN tak korešponduje s jej zisteniami a požiadavkou.
Toto opatrenie ombudsmanka adresovala národnej rade, ktorá má v kompetencii zriaďovať nové orgány. "Každý jeden človek má totiž právo na nezávislé a účinné vyšetrenie podozrenia, že policajným postupom došlo k zásahu do práva na život, k jeho mučeniu, neľudskému, ponižujúcemu zaobchádzaniu alebo trestu," vysvetlil s tým, že práve toto stojí v druhom a treťom článku Európskeho dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd. "Toto právo každému človeku garantuje štát," doplnil.
Na chvoste Európy
Ako dodal, nezávislé vyšetrenie nezávislým orgánom funguje dnes už v dvadsiatke európskych krajín. Slovensko ale v tomto prípade stále patrí k malej skupine krajín, ktoré takýto orgán nemajú.
Výbor sa v prípade Slovenska zameral i na Trestný zákonník, v ktorom nie je zahrnutá presná definícia mučenia, čo vytvára priestor na určitú beztrestnosť za tento zločin.