Dedinu Černová preslávil Andrej Hlinka, ale aj krvavý masaker
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
ČERNOVÁ / Obec Černová je rodiskom Andrea Hlinku ale aj slovenského herca Antona Šulíka staršieho. Kultúrou a národným uvedomením to tu žije aj dnes. Vyše 100 rokov v obci cvičia aj tri divadelné hry ročne a múzeum je takmer stále otvorené.
Domčeky posadené v strmom kopci obkolesené horami. Tak to je Černová. Všade, kam sa pozriete po Černovej, všetko je spojené s rodákom Andrejom Hlinkom. Majú ho aj z polyesteru, vlasy na Hlinkovu voskovú figurínu darovala bývalá dlhovláska 11-ročná školáčka.
Andrej Hlinka bol aj divadelníkom, jeho reliéf je umiestnený v kultúrnom dome v Černovej. "V roku 1905 sa hralo v Černovej prvé divadlo, ktoré režíroval Andrej Hlinka," tvrdí vedúci ochotníckeho súboru Pavol Bačkor.
Černovská tragédia
Počas komunizmu bol Hlinka nežiadúci. Preto jeho podobizeň pre istotu schovali do kuchyne. "Jeho reliéf sa tu v 70. roku uložil a zabetónoval do podlahy. Snažili sme sa ho zachrániť," opisuje obyvateľ Černovej Vladimír Lajčiak.
Po revolúcii reliéf kladivkami opatrne vysekali z betónu. Černovčania Hlinku milovali a chceli, aby nový kostol vysvätil. V čase silnej maďarizácie však cirkev na vysvätenie poslala iného kňaza a ľudia sa vzbúrili. Došlo k veľkej tragédii.
Veľký ohlas
Vtedajší žandári strieľali do bezbranných ľudí. O život prišlo 15 ľudí. "Vyvolalo to veľký ohlas vo svete, v Európe sa zastali Slovákov," vysvetľuje Lajčiak.
V Černovej je aj dnes množstvo ľudí, ktorí milujú kultúru. Ochotníci nacvičia až tri predstavenia ročne.
Dedinu navštívila redaktorka Elička Prečová: