Prezident Kiska: Vznik Československa bol veľkým prínosom
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / V našich dejinách predstavoval 28. október 1918 historický prielom. Stali sme sa spolutvorcami nového štátu, ktorý zaručoval občianske práva a na medzinárodnej scéne vystupoval ako príklad demokratického režimu, ako obhajca spolupráce a mieru.
Jeho zakladatelia Tomáš Garrigue Masaryk, Edvard Beneš a Milan Rastislav Štefánik mu dali do vienka posvätnosť slobody, parlamentnú demokraciu a humanitné ideály.
Naša verejnosť aj historická obec sa vo veľkej väčšine zhodujú na tom, že nový štát, ku ktorému sa v Martinskej deklarácie z 30. októbra 1918 prihlásili aj reprezentanti slovenského politického života, znamenal pre Slovensko obrovský prínos.
Dotvorenie národa
Počas jeho existencie vznikli vzdelávacie, kultúrne, spoločenské i politické organizácie, slovenský národ sa politicky i sociálne dotvoril. Pre široké vrstvy obyvateľstva sa otvorili dovtedy nepoznané možnosti navštevovať slovenské školy a uplatniť sa vo verejnom živote.
Nastal rozkvet združovania a spolčovania, ktorý prispel k rastu občianskeho sebavedomia.
Ostrov demokracie
V posledných rokoch existencie prvej republiky, ktorú sa v tých časoch považovali za "ostrov demokracie", vykonával funkciu predsedu vlády slovenský politik Milan Hodža, štátnik európskeho formátu.
A hoci nový štát za krátke obdobie svojho trvania nevyriešil všetky problémy, ktorým čelil, z jeho demokratického ducha, princípov a hodnôt, o ktoré sa opieral, môžu dodnes čerpať obaja jeho dediči, oba samostatné a navzájom sebe blízke štáty, Slovenská republika a Česká republika.
V roku 200. výročia narodenia Ľudovíta Štúra, tvorcu slovenského politického národa, i v roku 70. výročia ukončenia 2. svetovej vojny, kde malo svoje miesto i Slovenské národné povstanie, ktoré sa prihlásilo k demokratickému odkazu Československa, môžeme zreteľnejšie pochopiť pokrok, ktorý sme dosiahli na svojej ceste k sebavedomej štátnosti ukotvenej v demokratickej Európe.
Skúšaná demokracia
A v súčasnom období, keď je demokracia vo svete vystavená skúškam a keď ju aj u nás doma neraz sprevádzajú pochybnosti a kritika, si môžeme uvedomiť, že máme šancu obstáť aj vďaka neoceniteľnej historickej skúsenosti s demokraciou, ktorú sme získali vďaka založeniu Československa.
Výročie vzniku Československa, ku ktorému oficiálne došlo 28. októbra 1918, si Slovensko i Česká republika pripomína ako pamätný deň.
Nezávislosť samostatného štátu bola vyhlásená päťčlenným Národným výborom v Prahe, a to v nadväznosti na kapitulantskú odpoveď rakúsko-uhorského ministra zahraničných vecí Gyulu Adrássyho vláde Spojených štátov z predchádzajúceho dňa a po mimoriadne nadšenej manifestácii Pražanov. V tento deň získalo Slovensko vo Výbore personálne zastúpenie.
Pozrite si priložené video: