Po ťažkom boji dostali hasiči požiar v Levočských vrchoch pod kontrolu
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
IHLA/KOLAČKOV / Hasičom sa podarilo udržať oheň na vrchu Ihla (okres Kežmarok) a nad obcou Kolačkov (Stará Ľubovňa) pod kontrolou. Pokračujú ale v práci.
Na vrchu Ihla bude 130 hasičov pokračovať v likvidácii požiaru, ktorý zničil viac ako 200 hektárov zmiešaného porastu.
Ohniská rozhrabávajú
Ako informovala Zuzana Farkasová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ), horí v koreňovom systéme, hasiči ohniská rozhrabávajú a zalievajú.
Rozsiahly požiar, ktorý zasiahol viac ako 200 hektárov, majú hasiči od stredy večera pod kontrolou a ďalej sa nerozširuje. Pri udalosti zasahuje 180 profesionálnych a dobrovoľných hasičov.
Hasiči majú oheň pod kontrolou:
TV JOJ
Oheň tlie
Podobná situácia je aj nad obcou Kolačkov v staroľubovnianskom okrese. Podľa reportérky TV JOJ Márie Pavlíkovej je situácia lepšia ako v stredu. Ohniská hasiči lokalizovali a oheň momentálne iba tlie.
V teréne sa nachádza viac špecialistov ako dobrovoľníkov. Oheň majú pod kontrolou. V noci miesto monitorovali dve posádky.
Zlyhanie ľudského faktora
Podľa generálneho riaditeľa Vojenských lesov a majetkov SR Jána Juricu je za vznikom požiaru pod vrchom Ihla neďaleko obce Ihľany v Kežmarskom okrese pravdepodobne zlyhanie ľudského faktora, výsledky vyšetrovania však zatiaľ nie sú známe.
"Vo vojenských lesoch, hlavne pre to, že spracúvame kalamitu už desať rokov, je zákaz páliť haluzinu a zvyšky po ťažbe, žiaľ, susedné subjekty to nedodržiavajú, a pravdepodobne takto tento požiar vznikol,“ skonštatoval Jurica.
Stotisícové škody
Požiar sa podľa neho následne rozšíril na pozemky vojenských lesov, pričom zhorel celý mladý les, ktorý bol obnovený po kalamite v roku 2004. Požiar zničil podľa Juricu dvesto hektárov lesa a úplne zničil mladý lesný porast s výmerou 100 hektárov.
Škoda zatiaľ finančne vyčíslená nebola, podľa generálneho riaditeľa vojenských lesov a majetkov však išlo prevažne o mladé porasty vo veku do 20 rokov, zhorel však aj starý lesný porast vo veku 80 až 100 rokov.
"Po vyšetrovaní budeme musieť určite podať aj podnet na začatie trestného stíhania, a následne, keď bude vyšetrený vinník, žiadať náhradu škody,“ uviedol k prípadu minister obrany Martin Glváč, ktorý sa oboznámil so situáciou vo vojenských lesoch pri Kežmarku. Podľa neho i Juricu pôjde o nemalé finančné prostriedky, ktoré sa budú pohybovať v státisícoch
Situáciu pod vrchom Ihla monitorovala Zuzana Pojedincová:
Situácia nad obcou Kolačkov monitorovala Mária Pavlíková: