Vláda schválila protiteroristický balíček. Zmeniť chce aj ústavu
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Vláda schválila protiteroristickú legislatívu. V balíku návrhu zákonov, ktoré sa majú meniť, je aj návrh na novelizáciu ústavy. V ústave by sa mali meniť maximálne možné lehoty na zadržanie v prípade podozrivých z trestných činov terorizmu. Premiér v tejto súvislosti privítal podporu opozičných predstaviteľov. Zákony vláda do parlamentu predloží v skrátenom legislatívnom konaní a tak by už na budúci týždeň mohli byť navrhované zmeny definitívne schválené.
"Bezpečnosť Slovenska sa stáva pre vládu prioritou. Schválili sme množstvo návrhov novelizácie konkrétnych zákonov, ktoré majú smerovať k posilneniu bezpečnosti Slovenskej republiky a k posilneniu právomoci príslušných orgánov v boji proti terorizmu. Vláda vidí jasnú súvislosť medzi migrantmi a hrozbami, ktoré prináša terorizmus," povedal novinárom premiér Robert Fico.
Rozšírené právomoci polície
Policajti podľa návrhu budú môcť zaistiť každú osobu na mieste, kde hrozí alebo kde došlo k teroristickému útoku. Zároveň sa rozšíria právomoci príslušníkov polície ohľadne prehliadky dopravných prostriedkov či vykázania ľudí z určených miest.
Polícia po súhlase súdu získa nepretržitý prístup k lokalizačným a prevádzkovým údajom mobilných operátorov a ich klientoch, ktorí sú hľadaní. Väznice zase budú odpočúvať telefóny odsúdených s výnimkou hovorov s advokátom, rovnaké pravidlo má platiť aj pre obvinených vo väzbe.
Pozrite si reportáž Dáriusa Haraksina:
Nové právomoci pre SIS
Nové právomoci a úlohy zrejme dostane aj Slovenská informačná služba (SIS) a vojenské spravodajstvo. SIS bude môcť navrhnúť súdu, aby zakázal prevádzku internetových portálov, ktoré propagujú terorizmus, extrémizmus či sekty. Rovnako začne zhromažďovať informácie o nelegálnej migrácii a kybernetickej hrozne a získa prístup k záznamom kamerového systému, ktorý monitoruje verejné priestranstvá.
Desať rokov
Za založenie a podporu teroristickej skupiny by po novom mal vinníkom hroziť trest väzenia na najmenej desať rokov namiesto súčasnych osem. Pri odhalovaní páchateľov teroristických činov zase podľa návrhov bude môcť kriminalistom pomáhať policajný agent ale aj iná osoba než policajný príslušník.
Vláda taktiež navrhol, aby súd mohol uvaliť väzbu na každú osobu podozrivú z terorizmu. Sudcovia tak nebudú musieť skúmať, či obvinený by napríkla mohol ovplyvňovať svedkov alebo sa vyhýbať trestnému stíhaniu, čo je v súčasnosti podmienka pre rozhodnutie o väzbe.
Reakcie na nové zákony nakrúcal v parlamente Peter Petrus: