Slovenská republika oslavuje 23 rokov. Pripomíname si výročie samostanosti
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Pred 23 rokmi 1. januára 1993 vznikla na základe ústavného zákona schváleného Federálnym zhromaždením Českej a Slovenskej federatívnej republiky samostatná Slovenská republika. Vzniku samostatného štátu a zániku ČSFR predchádzala Deklarácia Slovenskej národnej rady o zvrchovanosti Slovenskej republiky, na ktorej sa 17. júla 1992 uzniesli poslanci vtedajšej Slovenskej národnej rady.
"V tejto historickej chvíli deklarujeme prirodzené právo slovenského národa na sebaurčenie tak, ako to zakotvujú aj všetky medzinárodné dohody a zmluvy o práve národov na sebaurčenie," uvádzalo sa v deklarácii.
Následne 1. septembra 1992 prijala Slovenská národná rada dodnes platnú Ústavu Slovenskej republiky. Tento deň je oslavovaný ako štátny sviatok.
Prvý prezident
Prvým slovenským premiérom bol Vladimír Mečiar. Ten na základe presunutých prezidentských právomocí vymenoval členov ústavného súdu. Vznikli Najvyšší kontrolný úrad, generálna prokuratúra, Slovenska informačná služba a ďalšie štátne orgány.
Do marca nemal nový štát prezidenta. V prvom kole neuspel kandidát najsilnejšej strany - HZDS Roman Kováč. Prezidentom sa stal až Michal Kováč, ktorý bol zvolený v Národnej rade Slovenskej republiky ústavnou väčšinou 15. februára 1993. Inaugurovaný bol 2. marca.
Vlastná mena
Slovensko v januári 1993 nemalo vlastnú menu. Až vo februári nastala menová odluka a začala platiť slovenská koruna. Bezprostredne po menovej odluke Slovensko nemalo pripravené vlastné bankovky a mince, s výnimkou desaťkorunáčky. Na československé bankovky sa preto lepili špeciálne kolky, ktoré mali odlíšiť bankovky používané na Slovensku a v Česku. Okolkované bankovky sa následne začali vymieňať za nové slovenské koruny.
Výmena bankoviek za okolkované sa uskutočnila hladko, na výmenu hotovosti bol stanovený limit 4 000 Kčs na obyvateľa, ďalšie peniaze si ľudia mali vložiť na účet v banke. Prvá slovenská bankovka, a to v nominálnej hodnote 50 Sk, sa dostala do obehu koncom augusta 1993.
Posledné okolkované bankovky definitívne stratili platnosť na začiatku nasledujúceho roka. Samostatný štát sa 19. januára 1993 stal členom Organizácie Spojených národov.
Členom NATO i Európskej únie
V roku 2004 vyvrcholilo integračné úsilie Slovenska a krajina sa v marci stala členom Severoatlantickej aliancie (NATO) a v máji členom Európskej únie.
Od decembra 2007 je Slovensko členom Schengenského priestoru voľného pohybu osôb. Od januára 2009 je oficiálnou menou na Slovensku euro.
Slovensko funguje už viac ako dve dekády ako samostatná republika, pozrite si reportáž: