Zatiahnuté
Bratislava
Klement
23.11.2024
Štát dá peniaze ľuďom, ktorí sa presťahujú za prácou. Takto ich získate
Zdielať na

Štát dá peniaze ľuďom, ktorí sa presťahujú za prácou. Takto ich získate

BRATISLAVA / Od začiatku tohto roka sa na Slovensku zaviedli nové podmienky poskytovania príspevku na podporu mobility za prácou. Vyplýva to z novely zákona o službách zamestnanosti, ktorá nadobudla účinnosť od 1. januára budúceho roka.

Podľa novely zákona ide o príspevok vo výške 80 percent preukázaných výdavkov na bývanie, maximálne 250 eur mesačne počas šiestich mesiacov, pričom znevýhodneným uchádzačom o prácu bude štát poskytovať príspevok aj ďalších šesť mesiacov, a to v sume najviac 125 eur mesačne.

Na získanie nároku na príspevok podporu mobility po novom stačí aj nahlásenie prechodného pobytu v súvislosti so získaním zamestnania, ak miesto prechodného pobytu na území Slovenska je vzdialené od miesta trvalého pobytu najmenej 70 km.

Zmena trvalého pobytu

Do konca vlaňajška sa pritom príspevok na presťahovanie za prácou poskytoval jednorazovo vo výške najviac 1 327,76 eura a bol viazaný len na zmenu trvalého pobytu, pričom sa vyžadovalo, aby bolo miesto nového trvalého pobytu vzdialené od pôvodného trvalého pobytu najmenej 50 km.

Zamestnávateľom na účely absolventskej praxe je od začiatku tohto roka aj samostatne zárobkovo činná osoba, ktorá nemá žiadnych zamestnancov. Aj tieto SZČO tak môžu využiť nezamestnaného absolventa a ponúknuť mu absolventskú prax.

Od začiatku tohto roka sa rozširuje okruh dôvodov, ktoré sa považujú za nespoluprácu uchádzača o zamestnanie s úradom práce. Po novom ide aj o prípady, kedy uchádzač o zamestnanie bez vážnych dôvodov neplní podmienky účasti na aktívnych opatreniach na trhu práce, ktoré boli písomne dohodnuté medzi úradom práce a uchádzačom o zamestnanie.

Rezort práce a sociálnych vecí chce týmto spôsobom zabezpečiť aktívnu účasť uchádzačov o zamestnanie na aktívnych opatreniach na trhu práce a zintenzívniť ich záujem na plnení dohodnutých podmienok.

Možnosti vzdelávania

Novelou zákona sa tiež rozširujú možnosti vzdelávania a prípravy pre trh práce aj v kurzoch a programoch vzdelávania, ktoré síce nie sú akreditované, ale poskytujú odborné vedomosti, zručnosti a schopnosti potrebné na vykonávanie pracovných činností na pracovných miestach na trhu práce.

"Ich realizácia je zabezpečovaná na základe oprávnenia alebo osvedčenia vydaného podľa osobitných predpisov a umožňuje získanie odborných vedomostí, zručností a schopností nevyhnutných k vykonávaniu pracovných činností na pracovných miestach na trhu práce," tvrdí rezort práce a sociálnych vecí.

Sociálnym zmenám od nového roka sa venuje Lucia Stráňavová:

Súvisiace články

Najčítanejšie správy