Zatiahnuté
Bratislava
Cecília
22.11.2024
Fico pre učiteľov viac urobiť nemôže, od pondelka budú štrajkovať
Zdielať na

Fico pre učiteľov viac urobiť nemôže, od pondelka budú štrajkovať

BRATISLAVA / Vláda plne rešpektuje právo učiteľov na štrajk, aj keď iniciatíva časti učiteľov vyvoláva veľa právnych otázok a má silný politický a predvolebný kontext. Povedal to dnes predseda vlády Robert Fico. Predseda vlády zároveň zdôraznil, že vláda nenapadne túto iniciatívu na súde, ako to urobila pravica pri štrajku železničiarov.

Fico tvrdí, že si váži prácu učiteľov, čo potvrdil počas jeho prvej vlády zvýšením platov učiteľov o 26 percent a počas druhej vlády o ďalších 22 percent. Počas druhej vlády išli pritom na zvyšovanie platov učiteľov podľa Fica výdavky 472 miliónov eur.

Žiadnej inej profesii nezvýšili platy tak ako učiteľom. Fico zároveň vyhlásil, že odmieta politikárčenie opozície, ktorá pri vláde Ivety Radičovej od roku 2010 do 2012 nezvýšila platy učiteľov vôbec.

Zvyšovanie po voľbách

Predseda vlády vyhlásil, že ak bude Smer súčasťou novej vlády aj po marci, plánuje pokračovať v politike zvyšovania platov učiteľov tak, ako pri jeho predchádzajúcich vládach. "Máme záujem, aby sa na tvorbe časti programového vyhlásenia vlády, ktorá sa bude dotýkať školstva, aktívne zúčastnili predstavitelia učiteľov," dodal tiež Fico.

Na záver oznámil, že vzhľadom na zvýšenie platov učiteľov o takmer 50 percent počas jeho vlád a vzhľadom na to, že legislatívny proces pre toto volebné obdobie je uzavretý, vláda pre učiteľov do 5 marca už viac urobiť nemôže.

Požiadavky nie sú len o platoch

Požiadavky Iniciatívy slovenských učiteľov nie sú len o platoch. Na dnešnom brífingu to povedal učiteľ z iniciatívy Vladimír Crmoman, ktorý tak reagoval na doobedné vystúpenie predsedu vlády Roberta Fica.

Vystúpenie predsedu vlády podľa Crmomana potvrdilo, že vláda nechce riešiť akútnu situáciu v školstve, nedokáže zabezpečiť rovnaký prístup ku vzdelaniu všetkým žiakom a zabezpečiť štandard vo vybavenosti škôl. Iniciatíva podľa Crmomana nebojuje len za platy, ale za systémové zmeny.

Školstvo je podľa Crmomana podfinancované a školy nie sú rovnako vybavené. "Myslíme si, že keď vláda dokáže zohnať peniaze na nesystémové sociálne balíčky, dokáže určite zohnať aj peniaze na to, čo je najdôležitejšie pre našu budúcnosť a to je vzdelanie našich žiakov," tvrdí Crmoman.

Ostrý štrajk od pondelka

Zároveň sa za iniciatívu ospravedlňuje všetkým rodičom za to, že musia pristupovať k najkrajnejšiemu riešeniu. Učitelia teda v pondelok 25. januára vstupujú do ostrého štrajku a zároveň o 11:00 bude na Námestí SNP v Bratislave demonštrácia, kde učitelia vyjadria svoju nespokojnosť.

Jana Ftáčnik Pastorková z Iniciatívy slovenských učiteľov dodala v súvislosti so zvyšovaním platov, o ktorom hovoril predseda vlády, že v roku 2006 bola priemerná mzda všetkých pracovníkov v národnom hospodárstve 622 eur.

"Na tento rok máme projektovanú priemernú mzdu okolo 906 až 950 eur. Takže tam bol nárast okolo 50 percent. My stále tvrdíme, že ten nárast miezd učiteľov jednoducho kopíruje nárast miezd v národnom hospodárstve všetkých ľudí," hovorí Ftáčnik Pastorková s tým, že nárast platov vo verejnej správe bol síce nižší.

Zároveň je však podľa nej hanba, že ľudia, ktorí pracujú pre štát sa celé roky, nevedia dočkať spravodlivej odmeny. Príkladom sú podľa nej okrem učiteľov aj zdravotné sestry.

Viac ako 11 tisíc škôl

K účasti na štrajku sa zatiaľ oficiálne prihlásilo 11 285 učiteľov. Títo učitelia sú zo 702 škôl. Informovala o tom Iniciatíva slovenských učiteľov na svojej internetovej stránke www.isu.sk, kde sa učitelia môžu k štrajku prihlásiť cez registračný formulár. O režime školy počas štrajku budú informovať riaditelia škôl na základe počtu zapojených.

Pozrite si priloženú reportáž:

Súvisiace články

Najčítanejšie správy